کلاس جامع آنلاین در بستر ابری یک کلاس

به گزارش مجله فوتبال دوستان، رایانش ابری (Cloud Computing) از اصطلاحات فناورانه ای است که این روزها زیاد به گوش می رسد؛ رایانش ابری به این معناست که منبع یک نرم افزار، داده های آن و همین طور پردازش های مربوط به آن را به یک فضای بیرونی منتقل کنیم.

کلاس جامع آنلاین در بستر ابری یک کلاس

کاربران می توانند با استفاده از هر دستگاهی که به اینترنت متصل است، وارد این سیستم شوند و به اپلیکیشن ها و داده ها دسترسی داشته باشند.

در چنین حالتی اطلاعات و برنامه ها به وسیله یک فضای خارجی میزبانی می شوند و به جای انواع حافظه های فیزیکی، داده ها روی یک شبکه جهانی نگهداری می شوند.

این کار باعث می گردد قدرت پردازش افزایش پیدا کند، اطلاعات در لحظه به اشتراک گذاشته گردد، همکاری با سایر افراد مرتبط راحت تر صورت گیرد و همچنین هر کاربر بتواند به وسیله تلفن همراه و بدون توجه به موقعیت مکانی اش، دسترسی امن به داده ها داشته باشد.

در این حوزه شرکت داده رایانش ابری پردیس با هدف ارائه راهکارهای مبتنی بر فضای ابری از سال 89 آغاز به کارنموده و خدمات متنوعی را ارائه می دهد.

مدیرعامل و بنیان گذار شرکت داده رایانش ابری پردیس در مورد زمینه فعالیت این مجموعه می گوید: حوزه اصلی فعالیت ما، ذخیره سازی داده ها و امنیت اطلاعات است. در سال های گذشته هدف ما این بوده است که با استفاده از فناوری فضای ابری، مخاطب یک نرم افزار را به استفاده نماینده محض

تبدیل کنیم.

به این معنی که کاربر درگیر فرایندهای نصب، راه اندازی و پشتیبانی نرم افزار نمی گردد و فقط در بستر اینترنت از محصول نهایی استفاده می نماید؛ اما در دوران همه گیری بیماری کووید 19، سامانه ای را توسعه دادیم که به عنوان یک سیستم مدیریت یادگیری (LMS سرواژه Leaning Management System) عمل می نماید و سامانه یک کلاس نام دارد. یک کلاس درواقع نوعی مدرسه آنلاین است که خدمات گسترده ای نظیر کلاس مجازی، حضوروغیاب، برگزاری آزمون، ارسال و دریافت تکالیف، انتخابات دانش آموزی، نظرسنجی و ... را به مخاطب ارائه می دهد.

علیرضا غفاری در ادامه می افزاید: در شرکت داده رایانش ابری پردیس، یکی از اصلی ترین بخش ها واحد تحقیق و توسعه (R&D) است که پیوسته در حال دریافت بازخوردها و کار مستمر در جهت ارتقای سازوکارهای شرکت است؛ درواقع پلتفرم یک کلاس نیز حاصل فعالیت های همین واحد تحقیق و توسعه است.

در این راستا، برای این که در فرایند خدمت رسانی به مشتریان دیگر شرکت مانند فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی اراک، ذوب آهن اصفهان و ... اختلالی به وجود نیاید و شرکت فعالیت های اصلی خودش را نیز به پیش ببرد، تعدادی از مدیران ارشد شرکت برای راه اندازی سامانه یک کلاس انتخاب شدند و به طور اختصاصی به این پروژه پیوستند.

در بخش سرمایه گذاری نیز خود شرکت داده رایانش ابری پردیس، مسئولیت سرمایه گذاری روی این استارت آپ را به عهده گرفت تا همه تعاریف متداول از یک استارت آپ محقق گردد و این سامانه به شکل استارت آپی در دل شرکت به وجود بیاید.

ویژگی های منحصربه فرد یک کلاس

مدیرعامل شرکت داده رایانش ابری پردیس درباره 3 ویژگی اصلی و انحصاری پلتفرم یک کلاس به جام جم می گوید: ویژگی اول یک کلاس، جامع و یکپارچه بودن آن است؛ به طوری که تمامی امکانات و سیستم های مورداحتیاج یک مدرسه آنلاین را در دل خود جا داده است و مشترک ما دیگر احتیاجی به پرداخت هزینه مجزا و خریداری هرکدام از قابلیت های مورداحتیاجش نخواهد داشت. بیشتر شرکت هایی که در زمینه های مشابه فعالیت می نمایند، هرکدام از خدمات را جداگانه و در قالب یک ماژول جدید می فروشند. ولی ما کوشش نموده ایم با ایجاد پلتفرمی جامع، تمام احتیاجهای جامعه هدفمان را در سامانه یک کلاس بگنجانیم.

غفاری می افزاید: ویژگی دیگری که یک کلاس را به پلتفرمی پیشرو و کارآمد در حوزه مدارس آنلاین تبدیل نموده است، از همان تخصص اصلی مجموعه ما نشئت می گیرد؛ سامانه یک کلاس در بستر فضای ابری ارائه می گردد که همین امر باعث شده است مدارس از هزینه های جانبی برای نصب، راه اندازی و به ویژه پشتیبانی از این سامانه بی احتیاج باشند. برای مثال مدرسه ای که مشترک ما می گردد و از خدمات ما استفاده می نماید، دیگر به استخدام یک نفر به عنوان متخصص پشتیبانی احتیاج ندارد و به این ترتیب در هزینه هایش صرفه جویی می نماید.

در نتیجه به کارگیری فناوری رایانش ابری در پلتفرم یک کلاس، باعث شده است حتی در مناطق دورافتاده و محروم کشورمان (که به پهنای باند کافی و پایداری در حد 512 کیلوبیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند) نیز بدون احتیاج به تهیه هیچ گونه نرم افزار خاص یا پیش احتیاج نرم افزاری ویژه و فقط با در اختیار داشتن حداقل سیستم سخت افزاری، بتوانند از خدمات مدرسه آنلاین یک کلاس بهره مند شوند؛ البته به خاطر تحت وب بودن این سامانه، حتی ممکن است به سخت افزار خاصی در قالب رایانه هم احتیاج نباشد و طبق آماری که ما استخراج نموده ایم، حدود 80 تا 85 درصد از جامعه مخاطبان ما برای شرکت کردن در این مدرسه مجازی، از گوشی های همراه استفاده می نمایند.

این کارآفرین در ادامه به دیگر ویژگی های این سامانه اشاره می نماید و می گوید: یکی دیگر از ویژگی های یک کلاس که در اثر محدودیت های ناشی از کرونا به وجود آمد، پشتیبانی قدرتمند ماست که به صورت 24 ساعت شبانه روز در 7روز هفته به ارائه خدمات مشغول است. درواقع همه گیری کرونا یک پیامد مثبت داشت که آن هم آشتی اجباری ما با دنیای فناوری اطلاعات است.شاید تا پیش از همه گیری این ویروس سطح آشنایی بعضی از مردم با حوزه فناوری اطلاعات، در حد استفاده از چند شبکه اجتماعی بود؛ اما در این دوران بیشتر مردم مجبور به یادگیری و کار کردن با تعداد زیادی از نرم افزارها شده اند و طبیعتا در این جهت مسائل زیادی هم برای آنها به وجود می آید.درنتیجه ما در شرکت داده رایانش ابری پردیس تصمیم گرفتیم به جای توسعه محصول، تمرکزمان را در بخش پشتیبانی قرار دهیم.به همین دلیل بخش پشتیبانی ما کم کم رشد کرد و در حال حاضر به یکی از قدرتمندترین و اصلی ترین قسمت های سامانه یک کلاس تبدیل شده است که حتی بعضی از دانش آموزان گاهی ما را با مشاور تحصیلی اشتباه می گیرند و توقع دارند در این زمینه هم از آنها پشتیبانی کنیم! اما به طور کلی در بخش پشتیبانی، کوشش ما بر این است که تمام احتیاجهای دانش آموزان در حوزه فناوری اطلاعات را خودمان رفع کنیم.

ابعاد سامانه یک کلاس

بنیان گذار شرکت داده رایانش ابری پردیس در تشریح ابعاد فعلی پلتفرم یک کلاس، این گونه می گوید: تا زمان انجام این مصاحبه 23هزار و 154نفر دانش آموز و معلم از سامانه یک کلاس استفاده نموده اند و تا به حال دو میلیون و 422هزار و 12 نفر - ساعت کلاس درسی در قالب 92هزار و 321جلسه کلاس آنلاین برگزار شده است. ما اکنون در شهرهایی مانند بندرعباس، بجنورد، اراک، خرم آباد، قُروه، شیراز، بوشهر، اهواز، اصفهان، تهران و ... مشترک داریم و از پراکندگی استانی خوبی در سطح کشور برخورداریم.

غفاری همچنین می افزاید: مشتریان ما به سه دسته تقسیم می شوند: گروه اول مدارس در تمام سطوح، آکادمی های آزاد و مدرسین هستند. گروه دوم دانشگاه ها (مانند دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه صنعتی اراک، دانشگاه کرمانشاه و ...) و گروه سوم مراکز آموزش در سازمان ها و ادارات دولتی (مانند سازمان برنامه وبودجه سمنان، بهزیستی خراسان شمالی، مرکز آموزش آب وبرق مازندران و ...) هستند که برای برگزاری دوره های آموزشی ضمن خدمت شان، از پلتفرم ما بهره گرفته اند. سایر مراکز نیز چنانچه احتیاج به استفاده از پلتفرم آموزش الکترونیک ما را داشته باشند کافی است با شرکت تماس بگیرند و درخواست خود را ارائه دهند.

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1547

به "کلاس جامع آنلاین در بستر ابری یک کلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاس جامع آنلاین در بستر ابری یک کلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید