دانشمندان علت ضعیف شدن سیستم ایمنی فضانوردان را کشف کردند

به گزارش مجله فوتبال دوستان، جاذبه کم و ضعیف در فیزیولوژی انسان ایجاد اختلال می کند و برای سلامت فضانوردان مضر است اما علت آن چیست؟

دانشمندان علت ضعیف شدن سیستم ایمنی فضانوردان را کشف کردند

به نقل از فیز، این حقیقت اولین بار در طول سفر آپولو کشف شد زمانی که فضانوردان دچار اختلال در گوش داخلی، بی نظمی ضربان قلب، افت فشار خون و کم آبی شدند و کلسیم های استخوان هایشان را پس از انجام ماموریت از دست دادند.

یکی از قابل توجه ترین مشاهدات این بود که بیش از نیمی از فضانوردان طی یک هفته پس از بازگشت به زمین بیمار شدند و بیماری های عفونی از جمله سرماخوردگی را تجربه کردند. برخی از فضانوردان حتی ویروس های نهفته ای مثل آبله مرغان را دوباره تجربه کردند. این یافته ها به انجام مطالعاتی پیرامون تاثیر جاذبه ضعیف یا همان ریزگرانش بر سیستم ایمنی انجامید.

دانشمندان برای دهه ها موشک های سرنشین دار، سفرهای فضایی و گاهی جاذبه شبیه سازی شده را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند.

تحقیقات اخیر به رهبری میلی هیوز-فولفورد(Millie Hughes-Fulford)، یکی از اولین فضانوردان زن و محقق دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، نشان می دهد ضعیف شدن سیستم ایمنی فضانوردان در طول سفرهای فضایی تا حدودی ناشی از فعالیت غیرطبیعی سلول های ایمنی تنظیم کننده تی(T) است.

سلول های تی به طور معمول زمانی فعال می شوند که عفونت دیگر فرد را تهدید نمی کند، این سلول ها باعث کاهش واکنش سیستم ایمنی در انواع بیماری ها از کووید-19 گرفته تا سرطان می شوند.

با این حال محققان دریافتند در شرایطی که جاذبه ضعیف است این سلول ها پیش از آن که حتی سیستم ایمنی فعال شود به کار می افتند. محققان واکنش سیستم ایمنی در سلول های انسان را در شرایط ریزگرانش بررسی کردند و از ماده ای به نام عامل بیماری زا استفاده کردند و دریافتند که سلول های تی واکنش سیستم ایمنی را سرکوب می کنند. این کشف غیرمنتظره در مجله Nature Scientific Reports به چاپ رسیده است.

هیوز-فولفورد اولین زن متخصص محموله بود که در سال 1991 به مدار زمین رفت و برای دهه ها تا زمانی که در اثر سرطان خون در ماه فوریه 2021 فوت کند به مطالعه تاثیرات ریزگرانش بر سلامتی پرداخت. او ابتدا بر روی پوکی استخوان تمرکز داشت و سپس به مطالعه سیستم ایمنی پرداخت.

جوردن اسپاتز(Jordan Spatz) دانشمند فضا و دانشجوی پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو که پس از فوت هیوز-فولفورد تبدیل به محقق اصلی شد می گوید: از آن جا که سفرهای فضایی به سرعت در حال تجاری شدن و توسعه است نگرانی ها در مورد سلامت مسافران فضا هم افزایش می یابد.

او افزود: در ابتدای برنامه های فضایی، بیشتر فضانوردان جوان و بسیار سلامت بودند اما امروزه سن فضانوردان بیشتر است. علاوه بر آن با انجام سفرهای تجاری به فضا، تعداد افرادی که سن بالایی دارند و از سلامتی کمتری برخوردارند و ریزگرانش را تجربه می کنند، بیشتر می شود. از منظر پزشکی ریزگرانش تاثیرات منفی زیادی بر روی بدن انسان می گذارد و ما امیدواریم بتوانیم برخی از این اثرات را کاهش دهیم.

این مطالعه به پیشرفت تحقیقات پیشین هیوز-فولفورد کمک کرد و برخی از یافته های او را تایید کرد. هیوز-فولفورد پیش از این پاسخ های ضعیف تری از سلول های تی مشاهده کرده بود که برخی از آن ها به عوامل بیماری زا حمله می کنند و برخی دیگر به تنظیم پاسخ ایمنی کمک می کنند.

محققان همچنین دریافتند که سلولهای کشنده طبیعی که لنفوسیت هایی از سیستم ایمنی بدن هستند در شرایط ریزگرانش فعالیت کمتری دارند، در حالی که به نظر می رسد سلول های بی(B) که تولید کننده آنتی بادی هستند بی اثر می شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1681

به "دانشمندان علت ضعیف شدن سیستم ایمنی فضانوردان را کشف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان علت ضعیف شدن سیستم ایمنی فضانوردان را کشف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید