ربات های خطرناک ایلان ماسک هیچوقت به دنیا نمی آیند

به گزارش مجله فوتبال دوستان، پیمان روشن ضمیر؛ یه دروغی که این مدت خیلی دارن به خورد انسان ها میدن ربات های سخنگو است که از پس یه گفتگوی پر چالش با انسان بر میان.

ربات های خطرناک ایلان ماسک هیچوقت به دنیا نمی آیند

از اون طرف فیلم گفتگو سوفیا رباتی که در حضور مقامات عربستان صحبت کرد و شهروند عربستان شد و بعد گفت می خواد تشکیل خانواده بدهد یادتان بیاد .. چقدر عالی و حاضر جواب بود نه؟

همان روز که اون فیلم را دیدم متوجه شدم تمام نمایش و دروغ است و هیچ کد کامپیوتری توانایی برقراری آن گفتگو را با انسان ندارد. سوفیا حرف نمی زد بلکه یک انسان به صورت وایرلس به ربات وصل بود و صحبت می کرد. اون روز چیزی ننوشتم همانطور که امروز هم دو دل بودن بنویسم یا نه منی که رسانه ندارم و چه تاثیری میتونم در تصحیح یک فریب داشته باشم.

الان دیدم ایلان ماسک گفته باید از ربات ها و هوش مصنوعی بترسید آن ها می توانند تا 5 سال دیگه به طور مستقل بر انسان ها غلبه کنند و خطرناک باشند. منظورش چیزی شبیه قیام ربات ها بر علیه انسان هاست که در فیلم های تخیلی دیدید است.

ربات هایی که با هم دست به یکی می کنند و انسان ها را می کشند و جسم آسیب دیده خودشان را ترمیم میکنند و به جنگ با ما انسان ها ادامه می دهند. بزارید خیالتان را راحت کنم نه 5 سال دیگه که تا 500 سال دیگه هم این اتفاق نمی افتد مگر اول بشر بتواند یک مشکل را حل نماید که قطعا ایلان ماسک به آن واقف است، اما عمدا اشاره ای به آن نمی کند.

ما تا به حال نتوانستیم هیچ رباتی بسازیم که آن ربات متوجه وجود داشتن یا زنده بودن خودش بشود و ادامه بقا برایش اهمیتی داشته باشد. ربات ها تماما بر اساس فرمان ایف کار می کنند فرمانی که از روز اول در برنامه نویسی وجود داشت.

آن ها هیچ اهمیتی به جسمشان یا کاری که می کنند نمی دهند نه خجالت می کشند نه غمگین می شوند نه اینکه برقشان تمام شود برایشان مهم است هرکاری می کنند نتیجه مراجعه به فرمان های ایفی است که ما داخل ان ها گذاشتیم اگر اگر اگر if if if اگر فلان و فلان و فلان ایف ها محقق شد تو فلان کار را بکن...

ما حتی هیچ ایده ای نداریم که تا پنجاه سال آینده چگونه ممکن است بتوانیم این کد را بنویسیم که ربات متوجه وجود داشتن خودش شود. عجیب ترین نکته در رابطه سخت افزار انسان با نرم افزار درون مغز انسان آنجاست که این نرم افزار متوجه است که وجود دارد. ما میدانیم وجود داریم. این بی نهایت عجیب است.

شاید باید برنامه نویس باشید تا بفهمید چرا می گویم وحشتناک عجیب است که ما موجودات زنده خبر داریم که وجود داریم، چون من بعد از بیست سال برنامه نویسی حتی روی کاغذ هیچ ایده ای ندارم که چطور میتوانم برنامه ای بنویسم که سخت افزار کامپیوتر من بفهمد وجود دارد ...

ممکن است بگویید باید سخت افزار تغییر کند و جسمی شبیه جسم موجود زنده شامل گوشت و خون و سلول عصبی جایگزین سخت افزار ربات شود. پاسخ این است اگر قرار باشد چنین کاری بکنیم خب همین الان موجود است.

پس در واقع ما ربات نساخته ایم بلکه انسان را به هوش ماشین متصل کرده ایم که در این صورت هم خطری وجود ندارد مگر آن که آن انسان بخواهد از هوش ماشینی که به آن متصل شده استفاده نامطلوب کند. پس سرکشی ربات ها به طور مستقل از انسان مطلقا غیر ممکن و فاقد ارزش بحث است.

راستی اگر فکر می کنید اونا راست میگن و من اشتباه می کنم و واقعا توانستن رباتی بسازن که خیلی طبیعی با انسان صحبت کند و آنقدر حاضر جواب باشد که ما نتوانیم تشخیص دهیم ربات است ... خیلی خب پس تا الان باید یه کار ساده تر را انجام می دادند. جای این که این قدر صورت ربات را کج و کوله کنند تا حرف بزند و شبیه انسان باشد یه سایت باید می زاشتن که کل آدم ها می توانستن به آن سایت مراجعه کنند و با آن سایت به صورت آنلاین و صوتی گفتگو می کردند.

وقتی یک ربات را در یک نمایشگاه عرضه کنی کاری ندارد که یک انسان را یک گوشه قایم کنی تا جای ربات با حضار صحبت کند و مردم فریب بخورند، اما وقتی قرار باشد سایت بسازی مجبوری با هزاران نفر همزمان صحبت کنی کاری که از انسان ها بر نمی آید، ولی کامپیوتر به راحتی میتواند این کار را بکند به شرط این که اصلا چنین نرم افزاری وجود خارجی داشته باشد (که ندارد) برای همین است که اگر کل نت را بگردید هیچ سایتی پیدا نمی کنید که بتواند مثل سوفیا با شما حرف بزند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1544

به "ربات های خطرناک ایلان ماسک هیچوقت به دنیا نمی آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات های خطرناک ایلان ماسک هیچوقت به دنیا نمی آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید