عراقچی: ممکن است ایران همکاری با بازرسان آژانس را تمدید کند

به گزارش مجله فوتبال دوستان، معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین، گفت احتمال تمدید مهلت همکاری هسته ای تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران وجود دارد.

عراقچی: ممکن است ایران همکاری با بازرسان آژانس را تمدید کند

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با شبکه ژاپنی ان. اچ. کی، درباره اینکه اگر هیچ پیشرفتی در مذاکرات وین در زمینه برطرف تحریم های آمریکا و دیگر مسائل تا اواخر ماه مه انجام نگردد، ایران همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه بازرسی از تاسیسات هسته ای را قطع می نماید یا خیر؟ گفت که ایران امیدوار است پیش رفت کافی حاصل گردد تا نیازی به تمدید نباشد.

بنا بر اعلام این شبکه ژاپنی عراقچی در عین حال اضافه کرد که اگر لازم باشد، ایران در زمان مناسب تمدید را آنالیز خواهد نمود.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی حدود یک ماه پیش گفته بود که اگر هیج توافقی میان امضا کنندگان توافق هسته ای تا ضرب الاجل توافق ایران و آژانس برای تداوم بازرسی ها در ایران انجام نگردد، لازم باشد آژانس درباره این مسئله با ایران گفت و گو می نماید.

ان. اچ. کی می نویسد: گمان می گردد که عراقچی و گروسی در ملاقات روز پنج شنبه شان در مقر آژانس در وین درباره این موضوع گفت و گو نموده باشند. تحلیل گران معتقدند که ایران ظاهرا می خواهد با حفظ موضع همکاری اش به مذاکرات دیپلماتیک اولویت بدهد، چون متوقف کردن بازرسی های هسته ای با محکومیت جهانی روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران، بنا بر مصوبه مجلس شورای اسلامی در پی تحمیل تحریم های مالی آمریکا و انفعال کشورهای اروپایی برای عادی سازی روابط مالی با ایران، دولت موظف شد تا نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند. پس از ابلاغ این مصوبه، ایران و آژانس طی رایزنی هایی به توافق رسیدند اطلاعات دستگاه های نظارتی آژانس به مدت سه ماه در ایران و خارج از دسترس آژانس نگهداری گردد که در صورت عمل طرف های برجام به تعهدات خود بازرسان آژانس می توانند به این اطلاعات دست یابند و به کار خود در ایران ادامه دهند و در غیر این صورت دسترسی به این داده ها دیگر ممکن نخواهد بود.

در این بازه زمانی، مذاکرات کمیسیون مشترک برجام با حضور آمریکا در وین در راستای احیای توافق هسته ای به وسیله لغو تحریم های آمریکا و بازگشت ایران به اجرای تعهدات داوطلبانه اش در جریان بوده است.

مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیمی میان نمایندگان ایران و آمریکا انجام نشده است و آنالیز اقدامات لازم در جهات بازگشت دوجانبه تهران-واشنگتن به برجام در دو کارگروه کمیسیون مشترک برجام انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1570

به "عراقچی: ممکن است ایران همکاری با بازرسان آژانس را تمدید کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: ممکن است ایران همکاری با بازرسان آژانس را تمدید کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید