میدان مغناطیسی زمین ضعیف شده است؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، میدان مغناطیسی زمین و تغییراتی که به خود می بیند زیر پای ماست. حرکت فلزات در أعماق زمین موجد امواج الکترونیکی اند که نهایتا میدان بسیار مهم مغناطیسی زمین را به وجود می آورد.

میدان مغناطیسی زمین ضعیف شده است؟

کره زمین در هاله ای از یک میدان مغناطیسی احاطه شده است

کارشناسان سازمان فضانوری آمریکا، ناسا، یک فرورفتگی کوچک، اما در حال تحول در میدان مغناطیسی زمین زیر نظر دارند که ممکن است برای ماهواره ها و سفینه های فضایی مشکل ایجاد کند.

کره زمین در هاله ای از یک میدان مغناطیسی احاطه شده که ذرات بارداری را که از خورشید به سویش می آید دفع می نماید. اما اکنون کارشناسان متوجه یک فرورفتگی غیرقابل شرح در میدان مغناطیسی فراز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس جنوبی شده اند.

افزون بر این، این فرورفتگی در حال گسترش است و میدان مغناطیسی این منطقه تضعیف شده و این نگرانی را به وجود آورده که این مشکل می تواند به وخامت بیشتری بگراید.

پژوهشگران این پدیده را ناهنجاری اقیانوس اطلس جنوبی یا اس اِی اِی نامیده اند. آن ها نگران آنند که این ناهنجاری برای کارکرد دستگاه هایی که در سطح زمین به کار می رود ایجاد اختلال کند. در این تورفتگی، ذرات خارج از جو زمین از حد معمول به سطح کره ما نزدیک تر می شوند که به معنی آن است که ممکن است ماهواره ها و کامپیوتر هایی که از آن عبور می نمایند با مشکل روبه رو شوند.

به همین دلیل ناسا منابعی را به ردیابی و نظارت نواحی و علل این فرورفتگی اختصاص داده است.

در حال حاضر، شواهدی دائر بر این که پدیده اس ای ای مساله ای برای ساکنان زمین به وجود آورده، وجود ندارد، اما پژوهش های دقیق حاکی از آن است که میزان ناهنجاری در میدان مغناطیسی کره زمین گسترده تر شده و به سوی غرب پیش می رود. این ناهنجاری همچنین در ضعیف ترین نقطه دو قسمت می گردد.

میدان مغناطیسی زمین و تغییراتی که به خود می بیند زیر پای ماست. حرکت فلزات در أعماق زمین موجد امواج الکترونیکی اند که نهایتا میدان بسیار مهم مغناطیسی زمین را به وجود می آورد. در طول زمان شرایط هسته زمین و همراه آن میدان مغناطیسی مرتبط با آن تغییر می نماید. این گونه تغییرات هستند که به پدیده اس ای ای ختم می گردد.

اما عظیم ترین نگرانی این است که تحولات میدان مغناطیسی بر تجهیزات و دستگاه هایی که بر فراز سطح زمین تعبیه شده اثر بگذارد. به طور معمول میدان مغناطیسی زمین ماهواره ها - از جمله ماهواره های دارای سرنشین مانند ایستگاه فضایی بین المللی - را در اطراف کره ما محفوظ نگاه می دارد، اما این تغییرات به معنی تضعیف هاله حفاظتی است، زیرا آن ها از مناطقی عبور می نمایند که با اس ای ای پوشیده شده است.

در حال حاضر، کارشناسان مجبورند در هنگام عبور از این نواحی بعضی از ماشین ها را خاموش نمایند. این یکی از دلایلی است که ردیابی اس ای ای را برای ناسا مهم می نماید، زیرا آن ها باید محل دقیق آن را بدانند تا این تغییرات با دقت عمل کامل اعمال گردد.

ناسا امیدوار است با بهبود کیفیت داده ها در آینده بتواند نحوه تغییرات اس ای ای و خطرات ناشی از آن را بر ماهواره ها و ابزار داخل آن ها پیش بینی کند. ناسا می گوید ماموریت های آینده اطلاعات بهتری از این الگو ها خواهند داد که می تواند به درک بیشتر فرایند زمین که به این تغییرات می انجامد یاری کند.

منبع:ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1123

به "میدان مغناطیسی زمین ضعیف شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان مغناطیسی زمین ضعیف شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید