چهارمین فصل کاوش در غار قلعه کرد آوج را گروهی از باستان شناسان ایران و فرانسه انجام می دهند

به گزارش مجله فوتبال دوستان، ایسنا/ براساس خبرهای بدست رسیده، چهارمین فصل کاوش در غار قلعه کرد آوج را گروهی از باستان شناسان ایران و فرانسه انجام می دهند.

چهارمین فصل کاوش در غار قلعه کرد آوج را گروهی از باستان شناسان ایران و فرانسه انجام می دهند

حامد وحدتی نسب، سرپرست کاوش های باستان شناسی غار قلعه کرد با استناد به اطلاعاتی که تا به امروز از مطالعه مواد فرهنگی، رسوب شناسی، بقایای جانوری و سال یابی مطلق غار قلعه کرد بدست آمده، گفت: این غار محل زیست انواع گروه های انسانی شامل انسان هوشمند، انسان نئاندرتال، انسان هایدلبرگ و انسان راست قامت در گستره زمانی حدودا نیم میلیون سال پیش تا هزاره های متأخر بوده است.

مهمترین دستاوردهای فصل های پیشین کاوش غار قلعه کرد به گفته این باستان شناس، کشف دندان کودک انسان نئاندرتال با قدمت مقدماتی 155 هزار سال پیش بود که پس از کالیبره شدن سن شها در آزمایشگاه موزه انسان شناسی پاریس به 175 هزار سال تغییر کرد.

دندان این کودک نئاندرتال در حال حاضر در موزه شهر قزوین برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده است.

سرپرست کاوش های باستان شناسی غار قلعه کرد بعلاوه گفت: نتایج آخرین آزمایش های سال یابی روی مواد فرهنگی غار قلعه کرد با استفاده از دو روش تشدید چرخش الکترون (ESR) و اورانیوم/توریم حاکی از سن 455 هزار سال برای نهشته های فرهنگی بدست آمده از کاوش های فصل های پیشین این محوطه است.

این باستان شناس تاکید دارد که نهشته های باستانی قرار گرفته در زیر لایه سال یابی شده دارای ضخامت قابل توجهی بوده و همین امر حاکی از این است که سن حضور اجداد انسان در این محوطه از عدد 455 هزار نیز فراتر خواهد رفت.

وحدتی نسب بعلاوه گفت: رهیافت فصل چهارم کاوش باستان شناسی در قلعه کرد آوجف نمونه برداری برای سال یابی از لایه های زیرین، مطالعه سنت های ساخت دست افزارهای سنگی و بازسازی معیشت و دیرین اقلیم محوطه و منطقه است که با تامین اعتبار از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین در حال اجراست.

غار قلعه کرد از مهمترین محوطه های پارینه سنگی در ایران و خاورمیانه است که در دوره های گذشته به وسیله گروه های باستان شناسی استان قزوین مورد شناسایی و مطالعه مقدماتی قرار گرفته بود. نخستین و دومین فصول کاوش این محوطه در سالهای 1397 و 1398 و فصل سوم با وقفه ای دو ساله در سال 1401 به وسیله هیأت مشترک ایران و فرانسه انجام شد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 مرداد 1402 بروزرسانی: 15 مرداد 1402 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 2216

به "چهارمین فصل کاوش در غار قلعه کرد آوج را گروهی از باستان شناسان ایران و فرانسه انجام می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارمین فصل کاوش در غار قلعه کرد آوج را گروهی از باستان شناسان ایران و فرانسه انجام می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید