5 مرحله ساخت استخر خانگی چیست؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، به گزارش گروه مهندسی أبی دریا طراح و مجری تخصصی أنواع استخرً، مراحل ساخت استخر به صورت بسیار ساده به توضیح زیر دسته بندی می گردد.

5 مرحله ساخت استخر خانگی چیست؟

استخر سرپوشیده و استخر روباز به وسیله متریال و سازه های مختلفی ساخته می شود، اما روش استاندارد ساخت استخر، ساخت استخر به وسیله سازه بتنی می باشد و این سازه به وسیله بتن و آرماتور ساخته می شود.

جهت ساخت استخر در خانه و یا ساخت استخر در باغ روشهای گوناگونی وجود دارد که ما به شما در این انتخاب یاری خواهیم کرد.

ایجاد اشکال مختلف استخر به وسیله سازه بتنی به راحتی امکان پذیر است. سازه های بتنی به علت مقاومت بالا یک اطمینان خاطر را فراهم می نمایند.

استخر روباز نیز با توجه به امکانات موجود و روشهای متفاوتی که برای احداث استخر وجود دارد ساخته می شود، مانند استخر فایبرگلاس، استخر بتنی، استخر بلوک مسلح و ...

ما در این گزارش ساخت استخر بتنی خانگی را ارائه می کنیم.

مراحل اول ساخت استخر خانگی، انتخاب محل ساخت استخر

1. انتخاب محل احداث استخر

استخر با توجه به شرایط پروژه می تواند به صورت دفن شده در زمین و یا بالاتر از سطح زمین ساخته شود. این که استخر شما در کدام قسمت از منزل یا حیاط شما قرار گیرد تا حدودی به سلیقه شما بر می شود اما ضوابطی برای انتخاب محل ساخت استخر وجود دارد که در مقالات آبی دریا قابل مشاهده می باشد و به شما در انتخاب محل ساخت استخر یاری خواهد نمود.

2. دریافت مجوز ساخت استخر

دریافت مجوز های لازم جهت ساخت استخر از مراجع لازم، جهت ساخت استخر با توجه به منطقه پروژه شما احتیاج به دریافت مجوز می باشد، به طور مثال در منطقه ها صحرایی و کم آب دریافت این مجوز کمی سخت تر از منطقه ها دیگر مانند ساخت استخر در تهران خواهد بود.

مرحله دوم ساخت استخر خانگی، طراحی

1.مشاوره با متخصص ساخت استخر

پس از انتخاب محل ساخت استخر به وسیله سلیقه شخصی شما و دریافت مجوز لازم احتیاج دارید که به وسیله یک کارشناس ساخت استخر، از شرایط ساخت استخر و سیستم ها و فضای مورد احتیاج اطلاعات کافی را کسب نمائید.

مشاور استخر شما معین نماینده نوع سیستم استخر، نوع سازه استخر، نوع سیستم تصفیه استخر و سایر موارد معماری خواهد بود.

2. طراحی استخر (تاسیسات، سازه، معماری)

طراحی معماری استخر خانگی، طراحی سازه استخر و پس از آن طراحی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی استخر خانگی سه مرحله پیوسته به یکدیگر می باشد، بهتر آن است که این مراحل به وسیله یک تیم متخصص انجام گیرد، این عملیات احتمال ایجاد نقص در استخر شخصی شما رو به شدت کاهش می دهد. نکته ای که در ساخت استخر خانگی اهمیت پیدا می نماید انتخاب سیستم تصفیه می باشد، این سیستم به دو بخش کلی تقسیم می شود که می تواند به شما در انتخاب فضای استخر نیز یاری نماید.

سیستم سرریز (استفاده از مخزن) و سیستم اسکیمر باکس (چربی گیر)

تفاوت این سیستم ها تاثیراتی در تصفیه خانه و ساحل استخر به وجود می آورد.

مرحله سوم ساخت استخر خانگی، آماده سازی بستر کار

خاکبرداری

پس از انتخاب تیم مشاور و سازنده استخر آغاز به خاکبرداری محل ساخت استخر می کنیم، این محل کمی بزرگتر از ابعاد در نظر گرفته جهت استخر شما می باشد تا امکان اجرای دیوار بتنی وجود داشته باشد

سازه استخر بتنی

سازه استخر با توجه به وجود تاسیسات (پایپینگ) در کف استخر بتنی بدین صورت انجام می شود که با توجه به طرح سازه مورد نظر، یک ردیف مش میلگرد اجرا می شود و تاسیسات بر روی این مش قرار می گیرد، این خطوط تاسیسات با توجه به طرح و سیستم استخر تعبیه خواهد شد.

بعد از اجرای تاسیسات، اجرای کامل سازه به صورت مرحله که ابتدا فنداسیون (کف استخر) و سپس دیوار برشی آن آن بتن ریزی می شود.

در این مرحله دیواره تصفیه خانه کاملا احداث می شود و پس از اجرای تاسیسات زیرساخت، سقف آن اجرا می شود و دریچه ای جهت عبور و مرور و حمل تجهیزات در آن سقف در نظر گرفته می شود.

مرحله چهارم ساخت استخر خانگی، تجهیزات و تصفیه خانه

نصب تجهیزات استخر

کلیه تجهیزات استخر بستگی به نوع استخر دارد، در بیشتر استخر های روباز چیزی به نام مخازن بالانس استخر وجود ندارد اما تجهیزات استاندارد یک استخر به توضیح زیر می باشد:

الکتروپمپ تصفیه استخر

یکی از مهمترین تجهیزات استخر و در انواع و اقسام گوناگون با توجه به سیستم طراحی شده در استخر به کار برده می شود.

الکتروپمپ تصفیه متشکل از یک الکتروموتور می باشد که امکان نصب استرینر بر روی آن میسر است، در اینصورت به یک استرینر (صافی، موگیر) جهت نصب الکتروپمپ استخر احتیاج می باشد.

این پمپ به خطوط مکش استخر متصل می شود که آب استخر را از کف به سمت خود می کشاند و پس از عبور از استرینر به فیلتر تصفیه استخر راهنمایی می نماید.

فیلتر تصفیه استخر

این فیلتر در انواع مختلف فیلتر کارتریجی، فیلتر دیاتومه (پارچه ای) و فیلتر شنی فراوری می شوند، فیلتر شنی که معروف ترین نوع فیلتر می باشد از جنس های مختلف (استنلس استیل، گالوانیزه، frp و فایبرگلاس) ساخته می شود.

در فیلتر های شنی، آب استخر پس از راهنمایی به وسیله پمپ تصفیه به مخزن تصفیه یا همان فیلتر تصفیه وارد می شود، درون این فیلتر مملو از سیلیس های شنی (معدنی یا شیشه ای) می باشد که عملیات فیلتراسیون آب را با عبور آن از سمت بالای فیلتر به سمت پایین بر عهده دارد، در پایین ترین بخش این فیلتر ها فضای جمع آوری آب تعبیه شده است، که پس از اتمام عملیات فیلتراسیون در این بخش ذخیره می شوند و به وسیله الکتروپمپ تصفیه و یا الکتروپمپ مجزا به خطوط دهش استخر منتقل می شود.

در سایر انواع فیلتر ها نیز چنین مراحلی عملیات تصفیه صورت می گیرد.

تابلو برق و سربندی تجهیزات

پس از نصب تجهیزات با توجه به نوع تجهیزات و قدرت آنها تابلو برق فرمان استخر طراحی و مونتاژ می شود، این تابلو برق ابعاد کوچکی خواهد داشت و امکان کنترل دمای آب، سیستم فیلتراسیون و روشنایی استخر را به شما می دهد.

مرحله پنجم ساخت استخر خانگی، نازک کاری

1.اجرای آب بندی استخر

پس از اجرای سازه استخر نوبت به اجرای کابل کشی ها در بدنه سیمان کاری بدنه و تعبیه بازشوها و زیرساخت آب بندی می باشد.

آب بندی استخر به وسیله متریال 3 جزئی و یا پلیمری و روشهای دیگر انجام می شود.

مهمترین بخش ساخت استخر آب بندی استخر می باشد، آب بندی به وسیله مواد متفرقه بسیار زیاد مشاهده می شود که متاسفانه پس از چند ماه از ساخت استخر، مشکل نشت آب و ترک در بدنه استخر ظاهر می شود، انتخاب روش درست ساخت استخر بسیار حائز اهمیت می باشد.

2.سرامیک کاری استخر

نصب سرامیک استخر آخرین مرحله اجرای استخر می باشد، این مرحله بستگی به نوع سرامیک استخر دارد و مطابق آن سرامیک کاری انجام می شود.

سرامیک استخری به صورت مینیاتوری 2.5 در 2.5 سانتی متر یکی از معروف ترین سرامیک های استخر هستند که در طرح ها و رنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

پس از سرانجام مراحل نازک کاری آبگیری تانک استخر انجام می شود و تجهیزات نصب شده کنترل می شود، سپس استخر آماده آب تنی می باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 اسفند 1400 بروزرسانی: 7 اسفند 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1911

به "5 مرحله ساخت استخر خانگی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 مرحله ساخت استخر خانگی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید