آینده افغانستان؛ روسیه یا آمریکا؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، یک کارشناس مسائل شبه قاره می گوید: به نظر می رسد تفکری که بایدن و تیمش دنبال می نمایند یاری به صلح در افغانستان به وسیله همکاری طالبان و جریان های موجود در افغانستان و احتمالا تغییر قانون اساسی و ساختار فدرالی در سطح عالی تر با چهار قومیت ازبک، تاجیک، هزاره و پشتون باشد.

آینده افغانستان؛ روسیه یا آمریکا؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

پیرمحمد ملازهی در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد نشست صلح مسکو درباره افغانستان که ظرف چند روز آینده برگزار می گردد گفت: در این نشست قرار است کشورهای منطقه به همراه تعدادی از اعضای حاکمیت، رهبران جهادی و صاحب نفوذ در افغانستان جمع شده و گفت وگو و گفتگو انجام دهند. البته ظاهرا روس ها، ایران را حذف نموده اند. دلیل آن را نمی دانم اما در دعوتنامه هایی که به کشورهای منطقه ارسال شده، ایران حضور ندارد.

وی توضیح داد: از سوی دیگر ابتکار دیگری قرار است از کانال ترکیه انجام گردد و در آنکارا یا استانبول جلسه ای با همین ترکیب نشست مسکو برگزار گردد. به نظر می رسد یک سری جریانات پشت پرده و یا معادلاتی میان روس ها و آمریکایی ها وجود دارد. البته اینها در حد حدس و گمان است و قطعی نیست.

این کارشناس مسائل شبه قاره خاطرنشان کرد: احتمالا این کشورها به دنبال این هستند که از یک طرف سوریه و یمن در خاورمیانه و از سوی دیگر اوکراین و جریره کریمه در قفقاز شمالی به نوعی بین قدرت ها معامله گردد.

ملازهی ادامه داد: آنچه در افغانستان قابل پیش بینی است اینکه یک نوع دولتی باید به وجود آید که ترکیبی از طالبان و نیروهای موجود سه جریان داوطلب قدرت یعنی طالبان، نیروهای جهادی به نمایندگی عبدالله عبدالله و اشرف غنی و لیبرال دموکرات ها باشد.

وی ادامه داد: آمریکا به دنبال این است که چنین جریانی را در یک حکومت مشترک به وجود آورده و حل نماید. آن چیزی هم که وزیر خارجه آمریکا در نامه به اشرف غنی با حالت تحکم آمیز خاطرنشان کرد این بوده که اشرف غنی را قانع نمایند که دوران او تمام شده و اگر می خواهد در جایگاهش بماند باید در چهارچوب آنها حرکت کند.

این کارشناس مسائل منطقه توضیح داد: واقعیتی که وجود دارد این است که سیاست های کلی آمریکا تنها رئیس جمهور نیست که آن را مشخص می نماید و به همین دلیل است که علی القاعده خیلی تغییرات راهبردی به وجود نمی آید. فقط از لحاظ تاکتیکی یک سری مسائل دیگر مد نظر قرار می گیرد.

ملازهی خاطرنشان کرد: در واقع سیاست کلی آمریکا در ارتباط با افغانستان تنظیم شده است و در سطح حاکمیت تغییر نخواهد کرد. گرچه شیوه برخورد ترامپ متفاوت بود با آنچه که بایدن مد نظر قرار گرفته است.

وی توضیح داد: بایدن به دنبال این است که در سطح منطقه ای و بین المللی نوعی چند جانبه گرایی را به وجود آورد که هم مناسبات آمریکا با اتحادیه اروپا را افزایش دهد و هم در رقابت با چین، روسیه را هم در سطحی راضی نماینده نگهدارد. بنابراین طرح هایی که آمریکا در ارتباط با صلح افغانستان دارد گویای این است که می خواهد به نوعی اشرف غنی را دور بزند و مذاکرات دوحه نیز به نوعی تمام شده تلقی می گردد.

این کارشناس مسائل شبه قاره خاطرنشان کرد: بنابراین احتمالا معامله ای که از جانب آمریکایی ها صورت گیرد با طالبان و عبدالله عبدالله خواهد بود زیرا این دو ظرفیت همکاری را دارند و در واقع اشرف غنی نیروی چندانی ندارد. گرچه لیبرال دموکرات ها و یا تکنوکرات ها که در گروه اشرف غنی تعریف می شوند در هر حالتی می توانند نقش داشته باشند اما آنچه پیش می آید همکاری طالبان با جریان عبدالله عبدالله و لیبرال دموکرات ها منهای اشرف غنی است.

وی خاطرنشان کرد: در سطح کلی تر به نظر می رسد آمریکا و روسیه به این مسئله فکر می نمایند که افغانستان را از دخالت های خارجی چه در سطح منطقه ای و چه بین المللی بی طرف نمایند. در واقع اکنون آمریکا و روسیه به این نتیجه رسیده اند که به سیاست بی طرفی در گذشته بازگردند و از نظر منطقه ای کسی اجازه دخالت نداشته باشد.

ملازهی در سرانجام توضیح داد: به نظر می رسد تفکری که بایدن و تیمش دنبال می نمایند یاری به صلح و ثبات در افغانستان به وسیله همکاری طالبان و جریان های موجود در افغانستان و احتمالا تغییر قانون اساسی و ساختار فدرالی در سطح عالی تر با چهار قومیت ازبک، تاجیک، هزاره و پشتون باشد. اگر این اتفاق بیفتد می توان امیدوار به صلح بود و اگر غیر از این باشد احتمال تجزیه به پشتون و خراسان هست که در رسانه های خودشان در این باره بسیار بحث می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1488

به "آینده افغانستان؛ روسیه یا آمریکا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده افغانستان؛ روسیه یا آمریکا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید