از هیچ کس نمی پذیریم مطالب نادرستی راجع به تمامیت ارضی ایران عنوان کند

به گزارش مجله فوتبال دوستان، معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه شیعیان هیچ گاه به دنبال تفرقه مذهبی نیستند و واقعیت ها علیه شیعه تحریف می گردد، گفت: گاهی در قالب مخالفت با جنگ شیعه و سنی، به اختلافات میان شیعه و سنی دامن زده می گردد که ضروری است همه کوشش کنیم هرچه سریعتر ثبات در منطقه خاورمیانه برقرار گردد.

از هیچ کس نمی پذیریم مطالب نادرستی راجع به تمامیت ارضی ایران عنوان کند

به گزارش خبرنگاران، اسحاق دنیاگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در ملاقات نهاد زیبکچی وزیر اقتصاد جمهوری ترکیه با بیان اینکه همیشه روابط محبت آمیز و برادرانه ای میان مردم دو کشور برقرار بوده است، گفت: شادمان هستیم که کودتا در ترکیه ناکام ماند و خطری بزرگ از سر ترکیه و منطقه دور شد.

وی اضافه کرد: دولت و ملت ایران از اولین لحظات وقوع کودتا همبستگی خود را با دولت برخاسته از رأی مردم ترکیه اعلام کردند و در این گونه حوادث است که دوستان و دشمنان واقعی دولت ها و ملت ها تعیین می شوند.

معاون اول رییس جمهور توضیح داد: ممکن است جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در مورد بعضی مسائل منطقه اختلاف نظر داشته باشند اما این اختلاف نظر هرگز موجب نمی شود که ایران ترکیه را در برابر تهدیدات منطقه ای و عوامل ایجاد بی ثباتی تنها بگذارد.

دنیاگیری ادامه داد: اگر ایران و ترکیه از تهدیداتی که قدرت ها در منطقه ما به وجود آورده اند، به درک مشترکی برسند، می توانند بازی آنها را به هم بزنند.

وی با اشاره به بعضی مواضع و اقدامات اخیر ترکیه، گفت: ایران علاقه ندارد ترکیه نسبت به بغداد، شیعیان و ایران در همان مواضعی باشد که ریاض در آن مواضع است. ریاض از تروریست ها و داعش حمایت می نماید و ما تا به امروز بین مواضع آنکارا و ریاض تفاوت قائل بوده ایم.

دنیاگیری با تاکید براینکه بیانیه مشترک شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه که در آن از جزایر سه گانه ایرانی به عنوان محل مناقشه یاد شده آشکارا پیامی ضد ایرانی دارد، توضیح داد: ما از هیچ کس نمی پذیریم که راجع به تمامیت ارضی ایران مطالب نادرستی عنوان کند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران علاقمند است روابط خود را بدون هر محدودیتی با ترکیه افزایش دهد، برضرورت سرعت بخشیدن به فرایند حل موانع پیش روی توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور تاکید نمود.

وی همچنین با اشاره به فرایند رو به رشد مناسبات تجاری میان تهران و آنکارا، گفت: سطح همکاری های دو کشور که از فرایند رو به رشدی برخوردار است، نیازمند مراقبت جدی است و باید از فرایند توسعه این مناسبات مراقبت کنیم.

دنیاگیری مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری های ایران و ترکیه را در توسعه مناسبات، خطیر و پراهمیت ارزیابی و گفت: ملت های دو کشور انتظار دارند که این کمیسیون موانع فراروی گسترش روابط و مناسبات دو کشور را برطرف کند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اینکه ایران و ترکیه می توانند علاوه بر توسعه روابط دو جانبه، همکاری های خود را در کشور ثالث نیز افزایش دهند، بر ضرورت برگزاری کمیسیون مشترک حمل و نقل دو کشور تاکید نمود و گفت: این کمیسیون باید هرچه زودتر تشکیل و مسائل بخش حمل و نقل را حل و فصل نماید.

وی امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی با ترکیه را گامی در جهت آسان سازی و افزایش حجم تجارت میان دو کشور دانست و اظهار امیدواری کرد مذاکرات میان وزرای مربوطه دو کشور در مورد اجرای این موافقت نامه، به نتایج خوبی منتج شود.

دنیاگیری همچنین با تاکید بر ضرورت گسترش روابط دو کشور در زمینه گردشگری اضافه کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران به گردشگران ایرانی اطمینان داده است که علیرغم شرایط ترکیه، این کشور از امنیت لازم برخوردار است اما متاسفانه بعضی ناامنی ها موجب شد که به گردشگران و رانندگان کامیون های ایرانی در ترکیه خسارات اقتصادی و جانی وارد شود که انتظار داریم این خسارات از سوی دولت ترکیه جبران شود.

معاون اول رییس جمهور ضرورت برطرف موانع همکاری های بانکی میان دو کشور را برای توسعه مناسبات تجاری پراهمیت دانست و گفت: هم اکنون مدت زیادی از لغو تحریم های ایران سپری شده اما همچنان مناسبات بانکی میان دو کشور مطابق انتظارات پیش نرفته است و تحقق هدف گذاری مناسبات تجاری و اقتصادی و رسیدن آن به میزان 30 میلیارد دلار با محدودیت های بانکی امکانپذیر نیست.

دنیاگیری با یادآوری اینکه پس از لغو تحریم ها شرکت های خارجی زیادی برای مذاکره و همکاری به ایران سفر می نمایند، گفت: جمهوری اسلامی ایران از حضور شرکت های کشور دوست، برادر و همسایه ترکیه استقبال می نماید و انتظار داریم حضور این شرکت ها در اقتصاد ایران جدی تر شود.

وزیر اقتصاد جمهوری ترکیه هم در این ملاقات از امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی میان دو کشور به عنوان یک قرارداد تاریخی یاد کرد و گفت: هم اکنون حدود دو سال از اجرای این موافتنامه سپری شده و میزان صادرات و واردات میان دو کشور افزایش پیدا نموده است.

نهاد زیبکچی با اشاره به کودتای ترکیه که در 15 جولای صورت گرفت، گفت: این کودتا خسارات زیادی به ترکیه وارد کرد اما خوشبختانه ترکیه توانست همه این اتفاقات را از سر بگذراند.

وزیر اقتصاد جمهوری ترکیه با بیان اینکه مردم ترکیه نقش فراوانی در ناکام ماندن این کودتا ایفا کردند، اضافه کرد: ترکیه از برادران ایرانی خود که قاطعانه در جریان کودتا در کنار ملت و دولت ترکیه بودند قدردانی می نماید.

وی هدف از سفر خود به تهران را توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی میان دو کشور مطرح کرد و اضافه کرد: وجود موانع پیش روی توسعه روابط اقتصادی به نفع هیچ یک از طرفین نیست و معتقد هستیم توسعه روابط و مناسبات تجاری به نفع دو ملت خواهد بود.

وزیر اقتصاد جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه در این سفر در مذاکره با وزرای ایرانی دستور کار گسترده و برنامه فشرده ای تنظیم شده است، گفت: ترکیه در کوشش است تا مراکز تجارت خود را در کشورهای دیگر افتتاح کند و امیدواریم نخستین مرکز به زودی در تهران گشایش یابد.

نهاد زیبکچی همچنین با اشاره به زمینه های فراوان برای ارتقاء سطح همکاری های دو کشور، گفت: ایران و ترکیه در زمینه های فراوانی همچون صنعت، معدن، کشاورزی، آهن و فولاد می توانند همکاری های خود را گسترش دهند و علاوه بر آن شرکت های دو کشور می توانند در کشور ثالث نیز نسبت به همکاری و اجرای پروژه اقدام نمایند.

وزیر اقتصاد جمهوری ترکیه از اهتمام دولت این کشور برای آنالیز خسارات وارد شده به گردشگران و رانندگان ایرانی اطلاع داد و اضافه کرد: این موضوع را بصورت جدی پیگیری خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: ترکیه پیش از برداشته شدن تحریم ها در اقتصاد ایران حضور داشت و پس از تحریم ها نیز در این زمینه نقش آفرین خواهد بود چرا که ایران و ترکیه دو کشور همسایه هستند و سرنوشت آنها به یکدیگر گره خورده است.

نهاد زیبکچی با تاکید براینکه ترکیه همیشه در کنار ایران بوده است، گفت: زمانی که بیشتر کشورهای دنیا به دنبال وضع تحریم علیه ایران بودند، ترکیه با آن مخالفت کرد و در دوران تحریم ها، صنایع دارویی ترکیه صادرات خود را به ایران قطع نکرد.

وی در مورد بیانیه نشست شورای همکاری خلیج فارس نیز با بیان اینکه ترکیه در این شورا عضویت ندارد و تنها به عنوان مدعو در این نشست حضور داشت، گفت: وزیر خارجه ترکیه در این نشست هیچ عبارتی بر خلاف منافع ایران در مورد جزایر سه گانه عنوان نکرد چرا که این موضوع از حساسیت فراوانی برای ما برخوردار است.

وزیر اقتصاد ترکیه همچنین با بیان اینکه بزرگترین میکروبی که می تواند به دنیا اسلام آسیب وارد کند داعش است، گفت: داعش ویروسی است که از آن علیه اسلام استفاده می شود و ما باید کوشش کنیم تا دنیا اسلام را از این بیماری نجات دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 745

به "از هیچ کس نمی پذیریم مطالب نادرستی راجع به تمامیت ارضی ایران عنوان کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از هیچ کس نمی پذیریم مطالب نادرستی راجع به تمامیت ارضی ایران عنوان کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید