انفجار نفتکش ها؛ چند علامت سؤال و یک سناریوی هالیوودی

به گزارش مجله فوتبال دوستان، در حالی پنجشنبه گذشته دو فروند نفتکش در دریای عمان دچار سانحه شدند که چند علامت سؤال بزرگ درباره سناریوسازی هالیوودی در مورد مقصر جلوه دادن ایران در این ماجرا وجود دارد.

انفجار نفتکش ها؛ چند علامت سؤال و یک سناریوی هالیوودی

مجله فوتبال دوستان روز پنجشنبه 23 خرداد ماه حوادثی پشت سرهم برای دو نفتکش حامل اتانول و نفتا در دریای عمان روی داد. شناور اول ساعت 8:50 دقیقه و نفتکش دوم یک ساعت بعد یعنی 9:50 دقیقه دچار حریق شدند. از همان ابتدا رسانه های غربی انگشت اتهام این اتفاق را که اتفاقاً با ملاقات رهبر معظم انقلاب و نخست وزیر ژاپن همزمان شده بود به سمت ایران نشانه رفتند.

در این زمینه نیز از بنگاه شایعه پراکنی بی بی سی تا سایر رسانه های غربی کوشش کردند با اتهامات واهی کشورمان را مسئول بروز این سوانح معرفی نمایند. فارغ از اینکه ادعاهای مطرح شده در مورد برخورد اژدر به نفتکش ها با مستندات توسط همان غربی ها تکذیب شد، انفجار نفتکش FRONT ALTAIR و KOKUKA COURAGEOUS و ربط آن به ایران حاوی نکاتی است که به طور مختصر به آنها می پردازیم؛

1 دو فروند نفتکش دو روز پیش در آبهای ایران دچار سانحه شدند. به فرض این که اگر قرار بود ایران چنین کاری را انجام دهد به طور قطع برای اجرای آن از آبهای سرزمینی استفاده نمی کرد. چند هفته قبل در فاصله حدود 40مایلی بندر فجیره 4 فروند نفتکش متعلق به امارات، عربستان و نروژ دچار سانحه شدند. اگر کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا بگوید هر دو اتفاق کار ایران بوده و اگر ایران در صدد انجام این کار بوده چرا در نزدیکی ساحل کشورمان دو نفتکش FRONT ALTAIR و KOKUKA COURAGEOUS منفجر شدند؟

2 نکته بسیار مهم در حادثه صبح روز پنجشنبه این است که پس از آن که نفتکش ها دچار آسیب می شوند به سمت ایران حرکت می نمایند و خدمه آنها را نیز ایران نجات می دهد.

3 باید این موضوع را نیز مدنظر قرار داد که بروز چنین حوادثی تبعات منفی مالی و زیست محیطی زیادی به همراه دارد. در صورت غرق شدن یکی از این شناورها آلودگی زیست محیطی آن در آبهای ایران فاجعه بار و حجم خسارت ها به ایران غیرقابل تصور بود.

4 اگر به لحاظ فنی، غیرفنی، سیاسی، مالی، زیست محیطی و... به حادثه نفتکش ها نگاه گردد منطقی نیست ایران عمداً به منافع دریایی خودش آسیب برساند.

5 مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از خروج نفتکش های آسیب دیده از آبهای سرزمینی ایران و پرواز خدمه نفتکش ها به سمت دبی اطلاع داد، خدمه ای که مقابل دوربین ها از یاری رسانی به موقع ایرانی ها قدردانی و تأکید کردند هیچ مسئله ای ندارند و همه چیز خوب است. در این بین رسانه های غربی عمداً یاری رسانی ایران پس از بروز این حوادث را پوشش ندادند تا بتوانند سناریوی هالیوودی خود را مبنی بر مقصر جلوه دادن ایران پیاده نمایند، داستانی که قطعاً پس از آنالیز های فنی کذب بودن آن معین خواهد شد.

منبع: تسنیم
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 664

به "انفجار نفتکش ها؛ چند علامت سؤال و یک سناریوی هالیوودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انفجار نفتکش ها؛ چند علامت سؤال و یک سناریوی هالیوودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید