برگزاری میز مشترک توسعه همکاری های مالی ایران و عمان در خراسان رضوی

به گزارش مجله فوتبال دوستان، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: میز مشترک توسعه همکاری های مالی ایران و عمان را نیز در دستور کار داریم که مستلزم این است در کشور بپذیرند که ما برگزارکننده میز باشیم.

برگزاری میز مشترک توسعه همکاری های مالی ایران و عمان در خراسان رضوی

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش مجله فوتبال دوستان، راضیه علیرضایی امروز در کارگروه توسعه صادرات استان در دفتر استاندار در مورد شرایط تجارت خارجی استان، اظهار کرد: در برنامه امسال بحث توسعه صادرات یکی از هفت رویکردی است که وزارتخانه برای ما تعیین نموده و در این رویکرد افزایش و توسعه صادرات، چند مطلب برای ما اساسی بوده که شامل برقراری پیمان های منطقه ای، حمل و نقل به ویژه حمل و نقل ریلی و قراردادهای تجاری بین المللی در شهرستان های استان است.

وی اضافه نمود: این امر در برنامه توسعه صادرات یکی از مسائل پیش پای فراوری ما برای افزایش فروش است. سال گذشته حدود 3 هزار تن صادرات کالا داشتیم که ارزش آن 2.2 میلیارد دلار بوده و از نظر وزنی رشد 40 و از نظر ارزشی 14 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است، اتفاقی که موقع شدت تحریم ها رخ می دهد، این است که سهم صادرات استان افزایش پیدا می نماید، یعنی صادرات به سمت کشورهای شرقی افزایش می یابد و آن هم به دلیل نوع بازارهای منطقه است.

علیرضایی ادامه داد: تراز بازرگانی ما نزدیک 2 میلیارد دلار مثبت است. 18 درصد صادرات ما به کشورهای آسیای میانه بوده، اما حدود 50 درصد صادرات استان به افغانستان، 13 درصد به کشورهای عربی، 4 درصد به کشورهای اروپایی و 6 درصد به کشورهای آسیای شرقی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در مورد مقایسه واردات با صادرات، گفت: ما کاهش واردات داریم، ممکن است دیدگاه این باشد که واردات کمتر بهتر است، اما واقعیت این است که اگر واردات از مرزهای استان بیشتر باشد، به رونق بیشتری در استان می انجامد. تا این حد مثبت بودن تراز ممکن است نشان دهنده یک مساله جدی باشد و آن هم این است که واردات به صورت متمرکز در تهران تصمیم گیری شده و معمولا به وسیله مرزهای دیگر وارد می گردد و بخشی از رونق تجاری استان را به خود می گیرد.

وی با بیان اینکه صادرات و واردات در کشور افتی داشته، اما صادرات استان افزایش داشته است، مطرح کرد: تفاوت تجارت استان با سایر کشور این بوده که 10 بازار اول ما افغانستان، ترکمنستان، عراق، امارات، پاکستان، اسپانیا، هنگ کنگ، ویتنام، ازبکستان و تاجیکستان اما این ترکیب در کشور شامل چین و کشورهای دیگر است، ما تفاوت جدی در نوع تجارت در کشور و استان داریم یعنی بافت تجاری ما با کشور متفاوت است.

علیرضایی اضافه نمود: بیشترین افزایش را برای ویتنام، ترکیه، هلند و ازبکستان داشتیم و بیشترین عدد تغییر یافته در تجارت ما با افغانستان بود که از افزایش صادراتی که داشتیم، 157 میلیون دلار به افغانستان، 54 میلیون دلار به ویتنام، پاکستان، ازبکستان و ترکمنستان و در نهایت 10 میلیون دلار افزایش صادرات به عراق بوده است. عمده ترین کالاهایی که صادر کردیم، زعفران فله و بسته بندی، کف پوش و مواد نسجی، فرش و فرش های ماشینی، میوه تازه و روغن های سبک است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان نمود: عمده واردات استان از مرزهای دیگر اتفاق می افتد. حدود 70 درصد واردات استان مربوط به بخش خصوصی و تجاری بوده که از مرزهای جنوبی انجام می گردد. اقلام وارداتی ما شامل پنبه، برنج، ابریشم خام، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز و دانه کنجد هستند که چنانچه وارد شوند، روی فرایند فراوری در استان یاری می نمایند. امیدواریم در سال 98 بتوانیم روی ورود نهاده های دامی و غله از مرزهای استان، فرصت های جدیدی را متوجه استان کنیم.

وی اعلام کرد: آمار صادرات فروردین 98 نشان می دهد که از نظر وزنی 62 درصد رشد اما از نظر ارزش 16 درصد کاهش داشتیم. مهمترین اقلام صادراتی ما در این ماه فرآورده های نفتی، زعفران، سیمان و فرآورده های لبنی بوده است. در فروردین ماه کاهش واردات داشتیم که از جمله مسائلی است که باید برای آن فرصتی در استان ایجاد گردد، در حال حاضر 80 درصد ثبت سفارش های واردات ما از محل ارز حاصل از صادرات است.

علیرضایی در مورد برنامه ها و اهداف سال 98، توضیح داد: در سال 96 طرحی را کار کردیم، برنامه توسعه صادرات استان را با یاری اتاق بازرگانی ارائه دادیم و مصوب شد. برنامه کمَی را برای توسعه صادرات استان نوشتیم. اکنون نیز یک برنامه ابلاغی رئیس جمهور است که هر دو رشد 15 و 22 درصدی را دیکته می نماید. بر اساس برنامه توسعه ششم، امسال اهداف کمَی ما به گونه ای است که باید 2 میلیارد و 743 میلیون دلار صادرات داشته باشیم و برنامه ابلاغی امسال 2 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده که برنامه سنگین است و باید خودمان را به حدود 2 میلیارد و 700 میلیون دلار در امسال برسانیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در مورد برنامه های سال 98، بیان نمود: برنامه ها این است که بازارهایی چون هنگ کنگ و ویتنام در آسیای جنوب شرقی را که آغاز کردیم، حفظ کنیم و افزایش دهیم، افزایش صادرات به کشورهای فعلی را داشته باشیم، ارتقای سطح کیفی، تنوع بخشی و ارتقای روابط تجاری با کشورهای روسیه، عمان و منطقه اوراسیا نیز از دیگر برنامه ها است که پیمان اوراسیا بیش از سه سال است که معطل مانده و اگر به نتیجه برسد، می تواند نقطه تحویل باشد.

وی اضافه نمود: در حمل و نقل کالای صادراتی احتیاج به تجدید نظر و بهبود شرایط داریم و در حمل و نقل ریلی، هوایی و جاده ای باید به صورت برنامه تعیین تا انتها سال پیش بینی و مراعات گردد. انتظار و تقاضای ما این است که به حمل و نقل صادراتی ما یارانه ای داده گردد، زیرا موضوع حمل و نقل یکی از محدودیت هایی است که ما را از بازار بیرون می نماید. بحث بعدی افزایش مراودات تجاری با کشورهای همسایه و دیگری عبور موقت به عنوان مطالبه ای است که به شدت به آن احتیاجمند هستیم، بحث تقویت فروش از ساماندهی اعزام پذیرش هیات ها، تقویت برندهای مشترک و ایجاد شبکه های اطلاع رسانی از دیگر موارد است.

علیرضایی با بیان اینکه بیمه در رابطه با تجارت شرق کشور کوچک عمل می نماید، مطرح کرد: باید زیرساخت ها به ویژه در مناطق آزاد و دو نقطه استان تقویت گردد. برنامه تجارت را پیش بینی و در کمیته پایش تصویب کردیم. میز کالایی پیش بینی کردیم. بخش خصوصی ما متقاضی برگزاری نمایشگاه های اختصاصی است که طبق برنامه بالادست ما طراحی می گردد و در کمیته پایش مصوب شده است. برای ازبکستان، ترکمنستان، افغانستان، ویتنام و هنگ کنگ پیش بینی حضور در نمایشگاه ها را داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: انتظار داریم بتوانیم چند میز تجاری را در استان برگزار کنیم. میز مشترک توسعه همکاری های مالی ایران و عمان را نیز در دستور کار داریم که مستلزم این است در کشور بپذیرند که ما برگزارنماینده میز باشیم. یکی از مسائلی که داریم این است که به محض اینکه کار ابتدایی آن را انجام می دهیم، در کشور به نظرشان می رسد که باید این کار را انجام دهند و موجب می گردد ما هر بار می خواهیم کار کشوری در استان انجام دهیم، ترجیح می دهند در تهران برگزار گردد، اما وقتی در استان انجام می گردد زودتر به نتیجه می رسد و صادرات بهتری داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 640

به "برگزاری میز مشترک توسعه همکاری های مالی ایران و عمان در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری میز مشترک توسعه همکاری های مالی ایران و عمان در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید