بهترین زمان ورزش کردن در ماه رمضان ، توصیه های پزشکی را جدی بگیرید

به گزارش مجله فوتبال دوستان، مدیر گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: یک ساعت پس از افطار بهترین زمان برای انجام تمرینات ورزشی در ماه رمضان است.

بهترین زمان ورزش کردن در ماه رمضان ، توصیه های پزشکی را جدی بگیرید

به گزارش خبرنگاران، علی مظاهری نژاد گفت: ورزش که همیشه برای سلامتی جسم و روح به آن سفارش شده است، در ماه مبارک رمضان صندلی ویژه ای یافته و می تواند نقش خود را بهتر و بیشتر ایفا نماید. هر چند افراد در ماه مبارک رمضان با یکسری محدودیت در فعالیت های فیزیکی روبرو هستند، اما هیچ گاه توصیه نمی گردد که در هنگام روزه داری ورزش ننمایند.

وی ادامه داد: روزه داری باعث حفظ طراوت ذهنی، شادابی و سلامت جسمی می گردد و ورزش نیز نه تنها با روزه منافاتی ندارد، بلکه اگر به صورت صحیح و اصولی انجام گردد، فرد روزه دار را در مقابل خستگی ها و دشواری های روزه به ویژه در هوای گرم مقاوم تر می نماید.

مظاهری نژاد درباره ارتباط تحرک فیزیکی در روزه داری و پیشگیری از ضعف عمومی و کسالت بدن، گفت: ورزش باعث سوختن چربی های بدن شده و ذخایر چربی بدن را کاهش می دهد، همچنین تعادلی میان سوختن کربوهیدرات ها و چربی ها صورت می گیرد. در زمان روزه داری به علت اینکه کربوهیدرات کمتری وارد بدن می گردد، بدن چربی ها را بیشتر می سوزاند.

وی با اشاره به این باور اشتباه که بعد از سحر و قبل از افطار می توان ورزش کرد، گفت: بهترین زمان ورزش حدود یک ساعت بعد از افطار است و با فعالیت فیزیکی و ورزش قند خون کاهش می یابد و فرد روزه دار که به علت گرسنگی، قند خون پایینی دارد، اگر قبل از افطار فعالیت کند افت قندی بیشتری پیدا کند.

این متخصص پزشکی ورزشی توصیه کرد که روزه داران پس از افطار از خوردن غذاهای چرب و شیرین پرهیز نموده و مایعات زیادی بنوشند، همچنین ضروری است قبل از ورزش 2 لیوان آب خورده و هنگام ورزش نیز آب مصرف نمایند تا آب بدن آنها حفظ گردد. توصیه می گردد افراد ورزشکار و عادی از افطار تا سحر مایعات، میوه ها و سبزیجات مصرف نمایند تا آب بدن آنها حفظ گردد.

مظاهری نژاد همچنین گفت: ضروری است افراد در ماه مبارک رمضان سطح ورزش را از نظر شدت و مدت کاهش دهند، اگر فردی قبلاً با شدت زیادی ورزش می نموده و آمادگی خوبی دارد در این ایام سطح ورزش را به شدت متوسط تقلیل دهد تا از خستگی بیش از حد بدن جلوگیری گردد.

وی یادآور شد: افراد در زمان عادی می توانند حداقل 340 تا 370 دقیقه در هفته فعالیت بدنی داشته باشند، اما در ماه مبارک رمضان به علت محدودیت هایی که در زمان، شدت فعالیت، سطح آمادگی بدن و ضعف ناشی از گرسنگی ایجاد می گردد، افراد باید حداقل ها را رعایت نمایند.

مظاهری نژاد توصیه کرد: در ماه رمضان افراد باید جهت سلامت قلبی - عروقی و حفظ سلامت بدن 150 دقیقه در هفته فعالیت متوسط انجام دهند، البته نوع ورزش افراد به شدت فعالیت و سطح آمادگی بدنی آنها بستگی دارد. انجام ورزش های هوازی مانند پیاده روی و شنا بهترین نوع ورزش در این ماه مبارک هستند، همچنین روزه داران می توانند حدود دو مرتبه در هفته ورزش های قدرتی را انجام دهند تا قدرت عضلات بدن آنها حفظ گردد.

وی اظهار داشت: ورزشکاران در روزهای عادی ممکن است روزی 1 تا 2 مرتبه به مدت 2 ساعت فعالیت هوازی انجام داده و هفته ای 3 مرتبه نیز تمرینات قدرتی انجام دهند، اما در ماه مبارک رمضان توصیه می گردد فعالیت های هوازی را به یک نوبت (پس از افطار) کاهش داده و تمرینات قدرتی را نیز حداقل 2 مرتبه در هفته انجام دهند.

مدیر گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران توصیه کرد که ورزشکاران تمرینات شان را بعد از افطار انجام دهند، چرا که فعالیت های ورزشی قبل از افطار، آنها را دچار تنش و خستگی می نماید، همچنین به فدراسیون ها نیز توصیه می گردد در صورت امکان، انجام مسابقات ورزشی را به بعد از ماه مبارک رمضان موکول نمایند.

مظاهری نژاد در خاتمه درباره استفاده از مکمل های غذایی در ماه رمضان نیز، گفت: اگر سطح فعالیت بدنی کاهش یابد، به مراتب از مکمل ها هم باید کمتر استفاده گردد، البته بسته به شدت تمرین و میزان فعالیت، مصرف مکمل ها نیز باید تغییر کند.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1572

به "بهترین زمان ورزش کردن در ماه رمضان ، توصیه های پزشکی را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان ورزش کردن در ماه رمضان ، توصیه های پزشکی را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید