بورس به تعادل رسیده است

به گزارش مجله فوتبال دوستان، خبرنگاران : یک عضو سابق شورای عالی بورس ضمن آنالیز تاثیر بازگشت آمریکا به برجام گفت: بازار سهام اکنون به شرایط تعادلی خود نزدیک شده است.

بورس به تعادل رسیده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، حسین عبده تبریزی در نشست آنلاین اثر بازگشت احتاقتصادی آمریکا به برجام گفت: رشد نقدینگی قیمت ها در بازارهای اقتصادی چون طلا، مسکن و ... را معین می نماید. رشد بخش واقعی اقتصاد در 1400 به منابع و درآمدهای نفتی بستگی دارد.

وی اضافه کرد: در امسال نمی توانیم انتظار داشته باشیم بهره وری، قیمت ها در بورس را بالا ببرد و شاخص را صعودی کند. راهکارهای اقتصادیاتی، بانکی، پولی و ... نتوانسته اند تا به امروز نقدینگی را به فراوری ببرند. احتمال اینکه 50 میلیارد دلار صادرات فرآورده های نفتی صورت بگیرد، وجود دارد.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: سه تا شش ماه اول پس از توافق ایران و آمریکا، قیمت دلار افزایش نمی یابد و با توجه به رشدهای شدید نقدینگی در سال های اخیر، انتظارات تورمی در سالجاری کاهش پیدا می نماید. احتمال برگشت آمریکا به برجام عامل مثبتی در کوتاه مدت برای بازار سرمایه نیست اما اگر این اتفاق صورت گیرد، فضا را برای فراوری و قیمت ها بهتر می نماید و عده ای را به سمت بازار سرمایه می کشاند.

در خبرنگاران ببینید:چرا سازمان بورس به توصیه کارشناسان گوش نمی دهد؟

عضو سابق شورای عالی بورس بیان نمود: بعید است که بانک مرکزی نرخ های بهره را کاهش یا افزایش دهد زیرا هر تغییری در آن ها به جز تحولات نرخ دلار و برجام بر بازار سرمایه بیشتر تاثیر می گذارد.

وی اضافه کرد: بعد از افت یک میلیون واحدی در بورس، باید به سمت میانگین های تاریخی خود برگردد.

عبده تبریزی با بیان اینکه بازار سهام به شرایط تعادلی خود رسیده است، گفت: بورس در سال 1399 معادل 140 درصد رشد کرد اما حضور عده زیادی فعال نا مطلع و غیر حرفه ای به ضرر آن تمام شد. سرمایه گذاران مطلع در سال گذشته یکسری وظایف داشتند که به آن عمل نکردند و موجب شدند تا کاهش ها و افزایش های زیادی در بازار رخ دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1545

به "بورس به تعادل رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس به تعادل رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید