خبرنگاران تسهیلات ویژه برای بازسازی خانه های آسیب دیده از زلزله سی سخت

به گزارش مجله فوتبال دوستان، تهران- خبرنگاران- روزنامه ایران در گزارشی نوشت: براساس ارزیابی ها تا روز گذشته، زلزله به 3700 واحد مسکونی در منطقه سی سخت خسارت وارد نموده است که 800 واحد صددرصد تخریب شده است. وام بلاعوض برای زلزله زدگان سی سخت و بازسازی منازل مسکونی براساس برآورد ستاد بحران تدوین و بزودی مصوبات آن ابلاغ می گردد.

خبرنگاران تسهیلات ویژه برای بازسازی خانه های آسیب دیده از زلزله سی سخت

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

در ادامه گزارش سوم اسفند 1399 روزنامه ایران می خوانیم: در پی وقوع زلزله 5.6 ریشتری در 29 بهمن ماه در شهر سی سخت و حومه در شهرستان دنا از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد، ارزیابی و برآورد خسارت واحدهای مسکونی آسیب دیده از زلزله شروع شده است. علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن به عنوان متولی بازسازی منازل آسیب دیده از زلزله، در گفت وگو با ایران گفت: ضمن آنالیز ابعاد خسارت های ایجاد شده با در نظر دریافت اولویت های موجود نسبت به برنامه ریزی برای شروع بازسازی این مناطق راهکارهای لازم را جمع بندی نموده ایم.

تابش گفت: از همان ساعات اولیه کار ارزیابی واحدهای خسارت دیده توسط همکاران در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با توجه به بارش شدید برف و شرایط جوی استان شروع شد. در این چند روز، در حدود 420 واحد احداثی شهری و 380 واحد احداثی روستایی 1500 واحد تعمیرات شهری و 1200 واحد تعمیرات روستایی کارشناسی اولیه اجرا شده که این ارزیابی ها هنوز توسط کارشناسان بنیاد مسکن در حال اجرا است. بعد از نتیجه قطعی با هماهنگی استاندار کهگیلویه و بویر احمد و سایر مسئولان نتیجه نهایی جمع بندی و جهت تصویب در هفته آینده به هیأت دولت ابلاغ می گردد.

تابش اضافه نمود: در پی این حادثه به 2300 واحد تا به امروز خسارت معیشتی نیز وارد شده وکار ارزیابی خسارت ها به واحدهای مسکونی در شهر و روستاها هنوز به سرانجام نرسیده و در حال ارزیابی است.

رئیس بنیاد مسکن گفت: بنیاد مسکن و ستاد بازسازی مستقر در شهرستان از اوایل هفته آینده کار پرونده سازی را با توجه به ارزیابی های اجرا شده، شروع خواهد نمود و با همکاری و مشارکت خود مردم عملیات بازسازی در این مناطق نیز شروع خواهد شد. بنیاد مسکن و سایر نهادهای حمایتی مرتبط تا سرانجام بازسازی کامل جهت ساخت خانه های بهتر و مقاوم کوشش می نمایند.

2 استان مسئول ارزیابی

استان های فارس و خوزستان به عنوان استان های تعیین مسئولیت ارزیابی واحدهای آسیب دیده از زلزله را بر عهده دارند. گروهی 15 نفره از کارشناسان و متخصصان بنیاد مسکن فارس، شنبه به شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد رفتند تا برآورد زیان های زمین لرزه را در این شهرستان انجام دهند. کارشناسان بنیاد مسکن این دو استان اکنون کار ارزیابی میزان خسارت های وارد شده به واحدهای مسکونی مناطق شهری و روستایی را شروع نموده اند و این ارزیابی به منظور اخذ اعتبار از هیأت دولت برای بازسازی خانه های خسارت دیده انجام می گردد. به گفته مسئولان بنیاد مسکن سقف تسهیلات بلاعوض و بانکی برای خانه های آسیب دیده زلزله همانند تسهیلات درنظر گرفته برای حادثه سیل خوزستان خواهد بود و با افزایش قابل ملاحظه ای پرداخت می گردد. این تسهیلات پس از ارزیابی دقیق و برآورد خسارت ها، تسهیلات ارزان قیمت به مناطق زلزله زده دنا تخصیص می یابد. روز آدینه هم محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در بازدید از مناطق زلزله زده گفت: تا زمان اسکان دائم مردم و جایگزینی منازل آنها پرداخت قبوض آب، برق و گاز به تعویق خواهد افتاد. همچنین با جدیت تمام پیگیر مسائل محور سی سخت- یاسوج هستیم و قول می دهیم عملیات آن از سر گرفته می گردد.

به گفته اسلامی پس از ارزیابی خسارت وارده به تک تک خانه ها، مغازه و زیرساخت ها برای همه تشکیل پرونده خواهد شد و دولت برای تخصیص بودجه، یاری بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی منطقه برنامه ریزی می نماید.

حسین جنتی، مدیرکل بنیاد مسکن استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در گفت وگو با ایران درخصوص برآورد خسارت به واحدهای مسکونی در مناطق زلزله زده این استان گفت: ارزیابی ها ادامه دارد اما تا روز گذشته 3700 واحد خسارت دیده شناسایی شد که 800 واحد به طور صددرصد آسیب دیده است و باید دوباره ساخته گردد.

جنتی گفت: تا دو روز آینده آمار دقیق واحدهای مسکونی آسیب دیده تعیین می گردد. همچنین قرار است امروز در نشست هیأت دولت در خصوص میزان وام پرداختی برای بازسازی یا ساخت واحدهای آسیب دیده تصمیم گیری گردد. اما برای سرعت بخشی به بازسازی، فعلاً از محل منابع داخلی بنیاد مسکن، تسهیلات بلاعوض به مردم پرداخت می گردد.

آنطور که مسئولان بازسازی مناطق زلزله زده در استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام نموده اند هزینه های صدور پروانه برای ساخت واحدهای جدید رایگان و برای بعضی هزینه ها هم از سوی بنیاد مسکن مبلغ 20 میلیون تومان به مردم پرداخت می گردد. همچنین رایزنی های هماهنگی با بنیاد مستضعفان برای ارسال سیمان رایگان به این منطقه اجرا شده است.

براساس اعلام رئیس بنیاد مسکن استان کهگیلویه و بویراحمد تأمین اعتبارات لازم برای بازسازی شهر زلزله زده سی سخت امروز در دولت مصوب می گردد.

هم اکنون آب، برق، گاز و تلفن شهر

سی سخت وصل است و کار اسکان اضطراری زلزله زدگان امروز به سرانجام می رسد. سی سخت با 7000 نفر جمعیت در 35 کیلومتری غرب یاسوج قرار گرفته است. براساس گزارش های اولیه 78 روستای شهرستان دنا در زلزله خسارت جدی دیده اند و بعضی منازل مسکونی صددرصد تخریب و غیر قابل سکونت شده اند. بنابر گزارش سازمان راهداری کشور، در حال حاضر همه محورهای استان کهگیلویه و بویراحمد باز است، در مناطق سی سخت و پادنا هم که محور زمین لرزه اخیر بود، همه محورهای روستایی باز است و مسئله ای برای امدادرسانی از نظر بسته بودن راه ها وجود ندارد.

نکته

کار بازسازی شهر سی سخت و روستاهای آسیب دیده در حال اجرا است و امروز کار اسکان موقت سرانجام می یابد

3700 واحد در منطقه سی سخت از زلزله آسیب دیده است

تا به امروز 800 واحد مسکونی کاملاً تخریب شده است

صدور پروانه ساخت برای واحدهای آسیب دیده رایگان است

تا زمان اسکان دائم، پرداخت قبوض آب، برق و گاز آسیب دیدگان به تعویق می افتد

هیأت دولت امروز میزان تسهیلات پرداختی برای بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از زلزله را اعلام می نماید

منبع: ایرنا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1402

به "خبرنگاران تسهیلات ویژه برای بازسازی خانه های آسیب دیده از زلزله سی سخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تسهیلات ویژه برای بازسازی خانه های آسیب دیده از زلزله سی سخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید