دستورالعمل ادغام و ساماندهی تشکل های مالی تدوین می گردد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، نایب رئیس اتاق ایران در نشست شورای مشورتی تشکل ها با اعلام این خبر که آیین نامه اجرایی تبصره 2 ماده 4 قانون حداکثر استفاده از توان فراوری از سوی دولت ابلاغ شده است، گفت: اتاق ایران با توجه به این قانون و آیین نامه اجرایی مکلف است در قالب کارگروهی با حضور نمایندگان اتاق اصناف و تعاون در راستای ساماندهی، ادغام و یکپارچه سازی تشکل های مالی اقداماتی را انجام دهد.

دستورالعمل ادغام و ساماندهی تشکل های مالی تدوین می گردد

مسعود خوانساری، نایب رئیس اتاق ایران دریافت نظرات تشکل ها را در راستای تهیه و تنظیم چارچوبی که طبق آن بتوان تشکل های تازه را تاسیس، تشکل های خارج از اتاق ایران را با آنهایی که در اتاق ایجاد شده اند ادغام و تشکل های بیرون از اتاق ایران را جذب کرد، ضروری دانست.

به باور او باید این چارچوب و دستورالعمل اجرایی جامع و کامل باشد تا بتوان به دور از رفتارهای سلیقه ای به منظور ساماندهی، ادغام و یکپارچه سازی تشکل های مالی اقدام کرد.

خوانساری در ادامه به نتایج حاصل از ارزیابی و رتبه بندی تشکل ها اشاره و توضیح داد: خوشبختانه نتایج به دست امده از ارزیابی و رتبه بند یانجام شده نشان می دهد که شرایط تشکل ها نسبت به قبل از این ارزیابی ها مناسب تر است و ادامه این فرایند با توجه به شروع فرآیند ساماندهی تشکل های مالی، موضوعی مهم و لازم است.

بر اساس اظهارات نایب رئیس اتاق ایران فرایند ساماندهی باید در قالب کارگروهی با حضور نماینده دو اتاق اصناف و تعاون و بعضی نمایندگان دولت انجام گردد البته دبیرخانه این کارگروه در اتاق ایران مستقر است. بنابراین در تهیه دستورالعمل اجرایی که موردنظر اتاق است باید نقطه نظرات دیگر اعضا هم مورد توجه باشد.

در این باره مظفر علیخانی، معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران با توجه به وظایفی که این آیین نامه اجرایی این قانون به عهده اتاق ایران گذاشته است، توضیح داد: تشکل هایی که خارج از اتاق ایران در سایر مراجع به ثبت می رسند موجب شده اند فضای موازی کاری بر فرایند فعالیت تشکل های مالی حکم گردد. این موضوع به ضرر خود آنها و اقتصاد کشور است. بنابراین باید در راستای ادغام و ساماندهی این فضا قدم های جدی برداشت. به موجب قانون اتاق ایران مکلف شده تا در این جهت اقدامات لازم را انجام دهد.

بر اساس اظهارات او ایجاد سامانه ملی تشکل های مالی هم در دستورکار نهاده شده و باید طبق قانون این سامانه هم دراسرع وقت ایجاد گردد. دبیرخانه سه اتاق موظف است اساسنامه ای هم در این رابطه تهیه کند؛ رتبه بندی تشکل ها هم باید طبق آیین نامه اجرایی دنبال گردد.

به باور علیخانی شناسایی، ادغام و درج نام تشکل ها در سامانه و لیست ملی موضوعاتی هستند که باید در قالب چاچوبی دقیق و جامع دنبال گردد به همین منظور تدوین دستورالعملی دقیق و فراگیر برای مقابله با هرگونه اقدام سلیقه ای بسیار اهمیت دارد.

معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران اظهار داشت: باید پیش از هر اقدامی درباره چگونگی رفتار سازمانی در جریان ادغام تشکل ها و انتها دادن به موازی کاری ها، رفتار با تشکل های زیرمجموعه اتاق، تشکل های ادغامی و تشکل هایی که در آینده اضافه خواهند شد، تصمیم بگیریم.

علیخانی اظهار داشت: در ایران مراجع متعدد ثبت تشکل وجود دارد و با آیین نامه ای روبرو هستیم که شاید تنها منوط به آن نتوان این سطح از تشکل ها را ساماندهی کرد. از سویی در اتاق ایران هم با طیف های متنوعی از تشکل ها روبرو هستیم. به این معنا که این کار بسیار ابعاد گسترده ای دارد و باید با دقت نظر خاصی انجام گردد.

در این راستا بعضی از روسا و اعضای تشکل های حاضر در نشست پیشنهاداتی را مطرح کردند. آنچه در این جلسه مورد توجه نهاده شد امکان حذف بعضی از تشکل هایی بود که امروز با مجوز رسمی در حال فعالیت هستند. در واقع چون قرار است ساماندهی در این حوزه اتفاق افتد باید پیش بینی کرد که محتمل است در فرایند کار بعضی تشکل ها حذف و بعضی اضافه شوند.

بعلاوه پیشنهاد شد تشکل هایی که قرار است از بیرون اتاق با تشکل های زیرمجموعه ادغام شوند، موظف به رعایت چارچوب ها و قوانین اتاق ایران باشند و بدین ترتیب از بروز اختلاف و دو دستگی در اتاق جلوگیری کرد. البته تاکید شد برای این مهم بازه زمانی مشخصی مانند یک سال را در نظر بگیریم و از اعضای تشکل های ادغام شده بخواهیم تا در این مدت، خود را با قوانین جاری اتاق وقف دهند و انجمن صنفی خود را که در مرجع دیگری به ثبت رسیده، باطل نمایند.

در رابطه با ساماندهی تشکل هایی که وجود دارند و آنهایی که قرار است از این پس تاسیس شوند هم به پیشنهاد غلامحسین جمیلی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران تاکید شد که از ظرفیت فدراسیون ها و کنفراسیون ها استفاده گردد. در واقع اجازه داده گردد تا تشکل ها چه محصول محور و چه بر اساس رشته فعالیت ایجاد و در نهایت هر کدام وارد فدراسیون و کنفدراسیون های بالادستی شوند.

در نهایت مقرر شد فرشید شکرخدایی در کم ترین زمان ممکن در قالب کارگروهی پیش نویس دستورالعمل چگونگی تشکیل، ادغام و یکپارچه سازی تشکل های مالی را تهیه نموده و به اعضای هیات رئیسه اتاق ایران ارائه دهد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1752

به "دستورالعمل ادغام و ساماندهی تشکل های مالی تدوین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل ادغام و ساماندهی تشکل های مالی تدوین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید