رنگ خوش زندگی در چمن گل

به گزارش مجله فوتبال دوستان، سمیرا باباجانپور-خبرنگار:چندی پیش، مدیرعامل سازمان انتقال خون تهران در جدیدترین گفت وگوی خود از احتیاج سازمان اهدای خون به پلاسما و پلاکت اطلاع داد.

رنگ خوش زندگی در چمن گل

این خبر را بهانه ای می کنیم تا سری به تنها مرکز جامع اهدای خون غرب تهران بزنیم. مرکزی که فروردین سال 1397 بعد از تعطیلی پایگاه های میدان صادقیه، میلاد و آزادی کار خود را در محدوده غرب پایتخت شروع کرد تا خدماتی با استانداردهای جهانی در زمینه اهدا و انتقال خون ارائه دهد.

ساعت 12 ظهر با مسئول مرکز انتقال خون شهید علی محمد چمن گل که به واسطه نزدیکی به بزرگراه شهید ستاری به مرکز ستاری معروف شده است دیدار می کنیم. انتظار نداریم در این موقع از روز با اهدانمایندگان زیادی روبه رو شویم اما برخلاف تصور ما رفت وآمد به مرکز زیاد است و شهروندان یکی پس از دیگری روی تخت قرار می گیرند تا چیزی در حدود 45 دقیقه با آرامش خون خود را اهدا نمایند.

  • شرایط مناسب اهدای پلاسما

فاطمه سعادتی مسئول مرکز در همان شروع گفت وگویمان به 6 تخت پلاسما فرزیس اشاره می نماید و می گوید: از اواسط سال 1397 بخش پلاسما فرزیس در این مرکز راه اندازی شد. خوشبختانه استقبال اهدانمایندگان پلاسما از این مرکز خوب بوده است و ما به طور متوسط 10تا 15 واحد اهدای پلاسما در روز داریم. بحث اطلاع رسانی درباره اهدای پلاسما در مراکز اهدای خون بسیار جدی و بااهمیت است. پلاسما بخشی از مایع خون است و 55 درصد از خون را تشکیل می دهد و حاوی 93 درصد آب و مواد پروتئینی مهم و اصطلاحاً مواد انتقال دهنده مواد غذایی، تولیدات متابولیسمی هورمون ها و ویتامین هاست.

در مایع پلاسما بیشتر از 120 نوع پروتئین وجود دارد که با تفکیک و فرآوری هریک از این مواد می توان به مشتقاتی برای تهیه دارو دست پیدا کرد. هر انسان سالم می تواند در طول هفته 2مرتبه پلاسمای خود را اهدا کند، مشروط بر اینکه فاصله 2 اهدا بیش از 48 ساعت باشد. بر همین اساس در طول سال می توان 24 مرتبه پلاسمای خون را برای تأمین احتیاج بیماران هموفیلی اهدا کرد و این ماده ظرف 48 تا 72 ساعت مجدداً در بدن جایگزین می گردد. اهدای پلاسما شرایطی مشابه اهدای خون دارد، به این صورت که از یکی از رگ های بازو مقداری خون گرفته می گردد و پس از ورود به دستگاه پلاسما فرزیس، سلول های خونی و پلاسما از خون جدا و فرآوری شده و سلول های خونی دوباره به بدن وارد می گردد که به این روش پلاسما فرزیس می گویند. این روش فشار زیادی به بدن اهدانماینده وارد نمی آورد، زیرا تنها یک ساعت طول می کشد و بدن توانایی و تحمل این فرایند را دارد.

  • رنگ شفابخش

پلاسمای خون، علاوه بر نجات جان بسیاری از بیماران، یکی از مواد اولیه برای تهیه داروهایی از جمله فاکتورهای انعقادی، ترکیبات پلاسمایی و عوامل ایمنی به شمار می رود. مدیر مرکز اهدای خون غرب تهران درباره استقبال شهروندان برای اهدای پلاسما می گوید: در این مرکز 14 تخت برای اهدای خون کامل و 6 تخت برای اهدای پلاسما در نظر گرفته شده است که امیدوارم بتوانیم به واسطه اسـتقبال شهروندان برای اهدای پلاسما این بخش را توسعه دهیم. برای تشویق شهروندان به اهدای پلاسما سعی نموده ایم از خود اهدانمایندگان استفاده کنیم. از آنها درخواست می کنیم تا توضیح حال خودشان را در زمان اهدا برای دوستان و آشنایان تعریف نمایند. اینکه اهدای پلاسما با اهدای خون فرقی ندارد و تنها 15 دقیقه بیشتر از اهدای خون باید برای آن وقت بگذارند.

  • فقط نگاه انسان محبت آمیز نه کاسبی!

در هیج جای جهان بابت اهدای خون، پلاسما و پلاکت نباید پول پرداخت گردد. چون در این حالت افرادی که وضعیت مالی ضعیف تری دارند راغب می شوند و به طبع چنین افرادی از لحاظ بهداشتی و سلامت در شرایط چندان مناسبی قرار ندارند. فهرست اقلام یا هدایایی که به عنوان یادگاری به اهدانماینده داده می گردد طبق استانداردهای جهانی معین شده است. سعادتی می گوید: طی سال های اخیر سازمان انتقال خون جهانی به دنبال این است که تنها نگاه انسان محبت آمیز و خیرخواهانه را در بحث اهدای خون دنبال کند. متأسفانه در بعضی از مراکز خصوصی به اهدانمایندگان پلاسما یا پلاکت پول داده می گردد هرچند از این پول به عنوان هزینه آژانس رفت وآمد اهدانماینده نام می برند.

  • شرایط اهدای پلاسما همانند اهدای خون است:
  • همراه داشتن کارت ملی، سن اهدانماینده 18 سال تمام و حداقل وزن 50کیلوگرم باشد.
  • در مرکز اهدای خون شهید چمن گل پلاکت دریافت نمی گردد و پلاکت خون تنها در مرکز خیابان وصال دریافت می گردد.
  • در این مرکز، همه روزه از ساعت 8 صبح تا 8شب امکان اهدای خون و پلاسما وجود دارد.
  • مرکز اهدای خون غرب تهران روزانه به طور متوسط 100 تا 150 نفر مراجعه نماینده دارد.
  • زنان کمترین مراجعه را دارند و گروه سنی 30 تا 45 سال بیشترین متقاضی اهدای خون هستند.
  • مرکز اهدای خون شهید چمن گل (ستاری) در بزرگراه ستاری، بالاتر از مرکز خرید کوروش، ابتدای خیابان خلیل آبادی، جنب مسجد بعثت واقع شده است.
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 137

به "رنگ خوش زندگی در چمن گل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رنگ خوش زندگی در چمن گل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید