سایه ترسناک به جا مانده از انفجار اتمی هیروشیما ، عکس

به گزارش مجله فوتبال دوستان، پیشرفت های علمی در قرن بیستم با سرعت بسیار بالایی حاصل شدند. برای اثبات برخی نظریه ها، باید آزمایش های متعددی اجرا شده و به معرض نمایش گذاشته شود تا درک برخی مسائل ساده تر شود.

سایه ترسناک به جا مانده از انفجار اتمی هیروشیما ، عکس

پریسا عباسی- در اواسط قرن بیستم، مفهوم تابش یون ساز و حتی مفهوم بسکمک از پرتوها یا تشعشعات، مفاهیمی کاملا ناآشنا بودند. این مفاهیم با ساخت بمب های اتمی شناخته شدند. اگر بخواهیم مفهوم بمب های اتمی را در کوتاه ترین شکل ممکن بیان کنیم، باید بگوییم: آزادسازی یک انرژی بزرگ در مدت زمان بسیار کوتاه.

درک نحوه عملکرد پرتوها

انرژی به شکل امواج فوتونی با طول موج های مختلف حرکت می کند؛ امواج بلند نظیر امواج رادیویی، و امواج کوتاه مانند اشعه ایکس و پرتوهای گاما هستند. طول موج های مرئی، جایی بین امواج بلند و کوتاه قرار دارند و حاوی انرژی هستند که چشم ما آنها را رنگی می بیند. طبق اعلام دانشگاه کلمبیا، اشعه گاما برای بدن انسان مضر است. زیرا می تواند از طریق لباس و پوست به بدن ما نفوذ کرده، و یونیزه شود، یا الکترون از دست بدهد؛ که این امر به بافت بدن و DNAآسیب می زند.

انتقال حرارت تابشی با استفاده از امواج الکترومغناطیسی انجام می شود. پرتوها، بر خلاف حالت های رسانا و همرفتی، برای انتقال نیاز به محیط فیزیکی ندارند. پرتوهای تابشی خورشید، 150 میلیون کیلومتر سفر می کنند تا زمین را گرم کنند. انرژی حرارتی نیز از طریق پرتوها، از بین چیزهایی که از طریق یک محیط سردتر از هم جدا شده اند، منتقل می شوند.

در طول جنگ سرد، زمانی که مفهوم تشعشعات و پرتوها در اثر مسابقه تسلیحاتی، به مفهومی کاملا شناخته شده تبدیل شد، دانشمندان قصد داشتند تا قدرت این تشعشعات را نشان دهند. اگرچه پس از جنگ جهانی دوم، و پس از بمب های منفجر شده در هیروشیما و ناکازاکی، همه در مورد قدرت این سلاح ها آگاهی پیدا کرده بودند؛ اما هنوز نمی دانستند تشعشعاتی که از فرآیند پرتوهای یونیزان ساطع می شود، بسیار کشنده تر از خود انفجار است. گرمای تولید شده از طریق فرآیند همجوشی آنقدر شدید است که به سادگی از درون بدن انسان عبور می کند و سایه هایی را ایجاد می کند، و این امر دلیل ایجاد سایه های هیروشیما هستند.

در اثر انفجار بمب اتمی، نور و گرمای بسیار قوی ای تولید می شود. اشیاء و افرادی که در مسیر این نور و گرما قرار دارند، آن را جذب کرده و بر روی اشیایی که در پشت سرشان قرار دارند، تصویری سایه مانند از خود به جا می گذارند. نور محیط اطراف، باعث سفید شدن بتن یا سنگ اطراف آن شده و سایه ایجاد می شود.

برای درک بهتر مردم از چگونگی تولید این سایه های حرارتی، آزمایش کوچکی انجام شده است. در این آزمایش مردی در مقابل گرمای شدید طبیعی ایستاده و تصویری از او از طریق یک دوربین حرارتی ثبت شده است. با قرارگرفتن این مرد تنها برای چند لحظه در همان حالت، در پشت او سایه حرارتی ایجاد می شود.

به همین دلیل است که شما در تصویر دو سایه را می بینید، یکی از آنها تصویر واقعی شخص و دیگری تصویر حرارتی او است. انتقال گرما از طریقه این پرتوها با سرعت نور اتفاق می افتد. زمانی که شما یک سایه با نور مرئی ایجاد می کنید، یک سایه حرارتی نیز ایجاد می کنید که روند کار را مختل می کند. زیرا انسان از جذب گرمای خورشید از طریق دیوار جلوگیری می کند. ترکیبی از نسیم خنک و آسمان صاف به دیوار کمک می کند تا خنک شود.

زمانی که شخص دور می شود، سایه اش نیز در پی او می رود! اما واقعیت این است که سایه او برای چند لحظه باقی می ماند. اما قسمت ترسناک ماجرا این است: زمانی را تصور کنید که همه این اشعه ها، در واقع اتم هایی باشند که از بدن شخص عبور می کنند تا به دیوار پشت سرش برسند و سایه حرارتی ایجاد کنند.

منبع: History of Yesterday

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 بهمن 1401 بروزرسانی: 20 بهمن 1401 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 2147

به "سایه ترسناک به جا مانده از انفجار اتمی هیروشیما ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه ترسناک به جا مانده از انفجار اتمی هیروشیما ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید