عینک انتقال دهنده کرونا نیست

به گزارش مجله فوتبال دوستان، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با یادآوری اینکه ویروس کرونا به وسیله مخاط بینی، چشم و دهان منتقل می گردد، گفت: عینک به دلیل فاصله ای که با چشم دارد، منتقل کننده ویروس کرونا نیست.

عینک انتقال دهنده کرونا نیست

به گزارش مجله فوتبال دوستان، مینو محرز روز آدینه در مصاحبه با ایرنا در خصوص نگرانی های مردم در استفاده از لنز و عینک اضافه نمود: کرونا به وسیله لنزی که تمیز شسته شده باشد و سپس داخل چشم قرار بگیرد منتقل نمی شود و مسئله ای ایجاد نمی نماید.

وی ادامه داد: در صورتی که دست آلوده به ویروس به چشم زده یا مالیده شود، کرونا از این طریق منتقل می شود. بنابراین اگر دست آلوده باشد و لنز هم درست شسته نشده باشد ویروس ها خواه ویروس کرونا یا هر نوع ویروس دیگری را به بدن منتقل می نماید. اما اگر همه نکات بهداشتی رعایت شود استفاده از لنز مشکل ساز نخواهد بود. موضوعی که انجمن اپتومتریست آمریکا هم اعلام نموده که شواهدی مبنی بر تاثیر استفاده از لنزهای تماسی بر افزایش خطر ابتلا به بیماری کووید 19 وجود ندارد.

این فوق تخصص بیماری های عفونی در خصوص استفاده از عینک هم متذکر شد: عینک به دلیل فاصله ای که با چشم دارد راه انتقال کرونا به وسیله چشم به بدن نیست. همانطور که بارها گفته شد وقتی با دست آلوده، چشم مالیده می شود ویروس وارد چشم می شود اما به دلیل فاصله عینک با چشم، به هیچ وجه راه ویروس انتقال نخواهد بود. اما بهتر است افرادی که از عینک استفاده می نمایند روزانه عینک های خود را با آب و صابون ضد عفونی و خشک نمایند.

با رعایت نکردن نکات بهداشتی به استقبال کرونا خواهیم رفت

محرز در ادامه این مصاحبه با گلایه از اینکه فعالیت بیشتر مراکز اداری و تجاری شروع شده بدون اینکه کسی ماسک بزند یا نکات بهداشتی را رعایت کند، اعلام کرد: در صورتی که مردم نکات بهداشتی و استفاده از ماسک را رعایت و در آن دقت ننمایند دوباره ویروس باز می شود.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: در خصوص بازگشایی رستوران ها هم همین مساله وجود دارد، یعنی وقتی افراد بدون رعایت فاصله و بدون ماسک در رستوران کنار هم می نشینند و با هم حرف می زنند ویروس از راه صحبت کردن منتقل می شود. بنابراین آن هم خطرناک است زیرا کرونا می تواند به وسیله ترشحات تنفسی که هنگام نفس کشیدن، صحبت کردن، سرفه یا عطسه از دهان و بینی خارج می شود انتقال پیدا کند. بنابراین خوب است که در صورت امکان چشم ها با عینک، شیلد یا دیگر وسایل حفاظتی پوشانده شود.

وی تاکید نمود: باید هر شخص که از منزل خارج می شود ماسک بزند موضوعی است که سازمان جهانی بهداشت به همه مراکز بهداشتی جهان توصیه نموده است. واقعا نگران نماینده است که بیشتر مردم بخصوص قشر جوان ماسک نمی زنند موضوعی که احتمال بازگشت دوباره کرونا را دوچندان می نماید.

گرما پاشنه آشیل کرونا نیست

محرز با یادآوری این موضوع که ویروس کرونا در محیط گرم در عرض چند دقیقه از بین می رود اما طبق مطالعات صورت گرفته این ویروس از محیط منتقل نمی شود بلکه در بدن انسان با 37 درجه ویروس زنده می ماند و از انسان به انسان دیگر سرایت می نماید، به مردم توصیه کرد: گمان نکنید که با گرم شدن هوا ویروس از بین می رود زیرا در گرمای وحشتناک خوزستان شاهد اپیدمی شدن آن بودیم.

وی اضافه نمود: درست است که در تابستان پنجره ها باز است و تهویه هوا بهتر از زمستان صورت می گیرد اما باز هیچکدام از اینها تاثیری در نابودی کرونا ندارد اگر رعایت اصول اولیه بهداشتی نشود.

امکان تعطیلی مدارس در پاییز در صورت رعایت نکردن بهداشت

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص احتمال تعطیلی مراکز آموزشی و ادارات در فصل پاییز هم گفت: در حال حاضر دانشگاه ها و مدارس و مراکز آموزشی تعطیل هستند و جهت برگزاری امتحان با رعایت و کنترل نکات بهداشتی باز شده اند. اما اگر تا فصل سرما، هنوز ویروسی در جامعه وجود داشته باشد و دانشگاه ها و مدارس باز شود بیش ترین پخش نمایندگان ویروس همین نوجوانان و جوانان خواهند بود زیرا نوع بدون علامت ویروس را می گیرند و ناقل هستند.

ویروس به وسیله مخاط و پوست ناسالم منتقل می شود

محرز در بخشی دیگر از این مصاحبه ادامه داد: ویروس کرونا به وسیله پوست سالم منتقل نمی شود و بیشتر به وسیله مخاط منتقل می شود.

وی شرح داد: اگر خون آلوده به اچ آی وی روی دست و پوست سالم ریخته شود به هیچ وجه به وسیله پوست سرایت نمی نمایند مگر اینکه زخم باشد. در خصوص ویروس کرونا هم شرایط به همین منوال است.

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید نمود: بنابراین ویروس از راه پوست سالم انتقال پیدا نمی نماید اما به وسیله چشم، بینی و دهان یا پوست ناسالم سرایت می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 979

به "عینک انتقال دهنده کرونا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عینک انتقال دهنده کرونا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید