قیمت خانه در تهران مقداری تکان خورد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، قیمت مسکن در تهران پس از چهار ماه قرار دریافت در راستا کاهشی، آذرماه سال جاری تحت تاثیر افزایش معاملات مقداری رشد کرد.

قیمت خانه در تهران مقداری تکان خورد

جهت دریافت خدمات طراحی و بازسازی آپارتمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران، آذرماه 1398 میانگین قیمت مسکن شهر تهران به 13 میلیون و 474 هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه آبان 6.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 39.9 درصد افزایش یافت. این اولین رشد قابل توجه ماهانه از اردیبهشت ماه امسال تا کنون بوده است.

پس از آنکه مردادماه امسال بازار مسکن پایتخت در راستا آرامش نهاده شد و سه افت ماهیانه و یک افزایش ناچیز را در چهار ماه اخیر به ثبت رساند، آذرماه همزمان با انتها ماه صفر و تغییر نرخ بنزین معاملات افزایش محسوسی پیدا کرد که منجر به رشد قیمت شد. آنطور که دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گزارش داده، در آذرماه 1398 تعداد 9664 قرارداد خرید و فروش مسکن در تهران به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل 137 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 39 درصد افزایش نشان می دهد.

ارزش ریالی مبایعات اجرا شده در آذرماه 10 هزار و 440 میلیارد تومان بوده که نسبت به آبان ماه امسال 165 درصد و نسبت به آذرماه پارسال 82 درصد رشد نشان می دهد.

به طور کلی در 9 ماهه ابتدای امسال 50 هزار و 247 قرارداد خرید و فروش آپارتمان در تهران منعقد شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 50 درصد کمتر بوده است. میانگین قیمت مسکن شهر تهران در 9 ماهه امسال 12 میلیون و 890 هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به سال گذشته در همین زمان 70.5 درصد افزایش نشان می دهد. همچنین ارزش ریالی کل معاملات اجرا شده در 9 ماهه امسال 53 هزار و 410 میلیارد تومان بوده که از کاهش 15.6 درصدی نسبت به 9 ماهه ابتدای سال 1397 حکایت دارد.

از سوی دیگر آمار تعداد واحد مسکونی در پروانه های ساختمانی صادره آبان ماه در ماه آذر ارایه شده که نشان می دهد تعداد واحد مسکونی در پروانه های صادره در آبان ماه 1398 بالغ بر 5045 واحد بوده که نسبت به ماه قبل 8.7 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 4.9 درصد کاهش یافته است. در هشت ماهه امسال تعداد واحد مسکونی در پروانه های ساختمانی صادره 42 هزار و 271 مورد بوده که نسبت به همین زمان در سال گذشته 17.6 درصد کاهش نشان می دهد.

اما رشد 6.8 درصدی قیمت مسکن می تواند متاثر از انتها یافتن ماه صفر، اصلاح نرخ بنزین، نزدیک شدن به ماههای انتهای سال و فشار تقاضا باشد. کارشناسان، ظرفیت جهشی برای بازار مسکن متصور نیستند.

به گفته بیت الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن، بازار ملک در راستا رونق غیرتورمی واقع شده است. معاملات تا انتها امسال فرایند صعودی به خود می گیرد و نوسانات قیمت در حد یک تا دو درصد خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 576

به "قیمت خانه در تهران مقداری تکان خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت خانه در تهران مقداری تکان خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید