معجونی از سه گیاه دارویی برای رهایی از زانودرد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، زانودرد، شکایتی است که کمتر سالمندی آن را به زبان نمی آورد. این مشکل که به دنبال افزایش سن و یا عوامل دیگر به وجود می آید، دردی آزاردهنده را به فرد تحمیل می نماید که او را از ادامه فعالیت های عادی زندگی بازمی دارد. اما محققان با ترکیب سه گیاه دارویی، معجونی عالی برای این درد یافته اند.

معجونی از سه گیاه دارویی برای رهایی از زانودرد

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، بیماری موسوم به استئوآرتریت که از آن با آرتروز یا درد مفاصل نیز یاد می گردد، یکی از دلایل اصلی نقص عملکردی در افراد است که تأثیر بسزایی بر زندگی شامل تحرک، استقلال و فعالیت های روزمره دارد و منجر به محدود شدن فعالیت های تفریحی، ورزشی و شغلی می گردد. استئوآرتریت شایع ترین بیماری مفصلی است که می تواند منجر به درد مزمن و ناتوانی شدید بیمار گردد. خشکی صبحگاهی، کاهش دامنه حرکتی مفصل، درد، سفتی و صدای زانو حین حرکات فعال زانو از ویژگی های مهم این بیماری هستند که نه تنها توان فعالیت بیماران را کاهش می دهد، بلکه به شکلی منفی بر کیفیت زندگی آن ها تأثیر می گذارند.

آن گونه که متخصصان می گویند، عظیم ترین عامل خطرساز این بیماری، سن است. اما فشار زیاد، ضربه های شدید، استفاده بیش ازحد از مفصل، عدم کارایی رباط صلیبی قدامی و آسیب به مینیسک ها نیز می توانند منجر به استئوآرتریت زانو شوند. درمان این بیماری شامل درمان های دارویی، جراحی، درمان های گیاهی و تغذیه مناسب هستند. اما یافته ها حاکی از آن هستند که داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی که به طورمعمول تجویز می شوند، گاهی خود سبب افزایش تخریب غضروف مفاصل در استئوآرتریت می شوند. ازاین رو بسیاری از پژوهشگران به دنبال روش های درمانی جدید و کاهش عوارض بیماری هستند تا ضمن اثربخش بودن، عوارض جانبی کمتری نیز داشته باشند.

در همین زمینه، گروهی پنج نفره از متخصصان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان پژوهشی را انجام داده اند که در آن، تأثیر یک درمان گیاهی برای این مشکل مورد آنالیز قرار گرفته است. در این مطالعه، تأثیر استفاده توأم از عصاره زردچوبه، فلفل سیاه و زنجبیل بر میزان درد و عملکرد بیماران مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو مورد آنالیز واقع شده است.

در این پژوهش، 60 بیمار مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو با درجه 2 و 3 مشارکت داشته اند که به دو گروه تقسیم شدند. برای درمان گروه اول از عصاره زردچوبه، زنجبیل و فلفل سیاه در یک کپسول تحت عنوان میکسودین استفاده شد و گروه دیگر، درمان متداول با کپسول موسوم به ناپروکسن را به صورت روزانه و به مدت چهار هفته دریافت کردند. سپس شرایط این دو گروه با هم مورد مقایسه واقع شد.

نتایج این آنالیز ها نشان دادند که مصرف کپسول میکسودین به صورت دو بار در روز به مدت چهار هفته، مشابه با داروی ناپروکسن می تواند منجر به کاهش درد و بهبود عملکرد بیماران مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو گردد.

دراین باره، نیماه بحرینی، استادیار و محقق مرکز تحقیقات امنیت غذایی و گروه تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و همکارانش می گوید: زنجبیل به عنوان معمول ترین فرآورده گیاهی مورد استفاده در بسیاری از کشورها با داشتن ترکیبات فعالی نظیر جینجرول ها می تواند به کاهش التهاب و درنتیجه تسکین درد در استئوآرتریت یاری شایانی کند. همچنین زردچوبه نیز یکی از گیاهانی است که در کاهش علائم بالینی بیماری ها مورد توجه است. این گیاه حاوی ماده فعال کورکومین است که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی به حساب می آید و خاصیت ضد التهابی دارد.

آن ها می افزایند: علاوه بر این ها، از دیرباز در طب سنتی، فلفل سیاه به عنوان مسکن دردهای مختلف به کار می رفته است. عامل اصلی تأثیرات دارویی فلفل سیاه، آلکالوئیدی به نام پایپرین است. نتایج مطالعات حاکی از اثرات درمانی فلفل سیاه در کاهش التهاب در بیماران بوده است.

طبق یافته های این تحقیق که در مجله ای علمی پژوهشی به نام تحقیقات نظام سلامت منتشر شده اند، می توان گفت که مصرف روزانه عصاره کورکومین، جینجرول و پایپرین به مدت یک ماه می تواند منجر به بهبود درد و عملکرد افراد مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو گردد. هرچند به اعتقاد مجریان این پژوهش، می توان به همین دلیل، مطالعاتی با دوره پیگیری طولانی تر را نیز انجام داد.

مجله علمی پژوهشی مورد اشاره که این نتایج جالب توجه را منتشر نموده است، متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1126

به "معجونی از سه گیاه دارویی برای رهایی از زانودرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معجونی از سه گیاه دارویی برای رهایی از زانودرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید