نامزدی جایزه اندرسن 2022 به جمشید خانیان رسید

به گزارش مجله فوتبال دوستان ، شورای کتاب کودک با اعلام خبر معرفی جمشید خانیان به عنوان نامزد جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن 2022 نوشت: دلایل این انتخاب، ضمن تاکید بر نقش پررنگ و تاثیرگذار آثار ایشان در فرایند شکل گیری نوین ادبیاتِ کودک و نوجوان ایران عبارتند از:

نامزدی جایزه اندرسن 2022 به جمشید خانیان رسید

1- تاکید بر مسائلِ انسانِ امروز، همچون جنگ، مهاجرت، تبعیض، تنهایی، مرگ، رابطه بین نسل ها، سالمندی، بحران های نوجوانی، هویت، تجربه های زیستی بومی و فرهنگ های خاص، توجه ویژه به زندگی طبقه متوسط شهری، صلح، همدلی، دوستی، عشق، احترام به دیگری و خانواده.

2- رسیدن به سبک نوشتاری خاص با تاکید بر فُرم، تکنیک، جنبه های زیبایی شناسانه زبانِ روایت و گفت وگوهای نمایشی، توجه ویژه به شخصیت و همچنین برانگیختن کنجکاوی، پرسشگری و رشد تفکر انتقادی و فلسفی مخاطبان

3- آثار وی تا کنون بارها جایزه ها و افتخارات داخلی مانند کتاب فصل، کتاب سال، جایزه بیست سال ادبیات، جایزه ویژه ربع قرن ادبیات در بخش های رمان نوجوان، نمایشنامه نویسی و پژوهش هنری را از سوی نهادهایی چون شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، خانه کتاب، لاک پشت پرنده، مهر طاها، جایزه ادبی اصفهان، مجله های ادبی کودک و نوجوان و فستیوال بین المللی تئاتر فجر را دریافت نموده است.

4- آثار او در سطح بین المللی نیز افتخاراتی چون کتابِ راه یافته به فهرست کلاغ سفید (کتابخانه بین المللی کودک و نوجوان مونیخ) در سال 2005 برای قلب زیبای بابور، و لوح افتخار ibby در سال های 2012 برای طبقه هفتم غربی و 2014 برای عاشقانه های یونس در شکم ماهی را داشته است. همین طور برخی از نمایشنامه های او منتخب فستیوال های نمایشی در آلمان، باکو و مسکو شده است.

5- جمشید خانیان در سال 2018، از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ایران به عنوان نامزد جایزه جهانی آسترید لیندگرن معرفی گشت. همچنین او در سال 2020 نامزد همین جایزه از سوی شورای کتاب کودک شده است.

6- او تا کنون کارگاه ها و نشست های بسیاری در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، داستان نویسی و نقد ادبی در شهرهای مختلف ایران و خارج از ایران مانند چین و آلمان داشته است. از جمله در سال 2018 به عنوان اولین نویسنده ایرانی ادبیات کودک و نوجوان به فستیوال دوسالانه کلاغ سفیدِ کتابخانه بین المللی مونیخ دعوت شد و در چندین مدرسه در چند شهر، ورک شاپ هایی در رابطه با تجربه نوشتن برگزار کرد که بازتاب گسترده ای در مطبوعات و رسانه های محلی داشت.

7-آثار وی همیشه مورد توجه استادان و دانشجویان در فضاهای آکادمیک و دانشگاهی بوده به طوری که تا کنون بیش از صد مقاله، رساله و سرانجام نامه پژوهشی بر اساس آثار وی نوشته شده است.

8- جمشید خانیان علاوه بر نوشتن در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، در زمینه تدریس در دانشگاه و آکادمی های هنری، داوری و کارشناسی فستیوال های مختلف داستان نویسی، نمایشنامه نویسی، فیلمنامه نویسی و نیز مدیریت انتشارات فعالیت داشته و همچنان دارد.

9- به عقیده منتقدان و پژوهشگران، بسیاری از آثار داستانی خانیان که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به رشته تحریر در آمده اند از مهم ترین آثار ادبی این حوزه طی دو دهه اخیر قلمداد می شوند و سهم منحصر به فردی در پیشبرد و ارتقای سطح کیفی ادبیات کودک و نوجوان ایران داشته است.

شورای کتاب کودک با توجه به دلایلی که به شکل فشرده به آن ها اشاره شد، جمشید خانیان را شایسته نامزدی برای دریافت جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن می داند، چرا که آثار این نویسنده و حضور مستمرش در خلق ادبیات کودک و نوجوان ایران، باعث ارتقای سطح سواد ادبی و نگاه زیبایی شناسانه مخاطب و همچنین سطح کیفی این ادبیات شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1025

به "نامزدی جایزه اندرسن 2022 به جمشید خانیان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامزدی جایزه اندرسن 2022 به جمشید خانیان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید