چرا زخم معده می گیریم؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، شایع ترین علامت زخم معده، دردِ سوزشی معده است. ترشح اسید معده، زمانی که معده خالی باشد، درد را بدتر می نماید.

چرا زخم معده می گیریم؟

زخم معده، زخم بازی است که در لایه داخلی معده و قسمت بالایی روده کوچک ایجاد می گردد. شایع ترین علامت زخم معده، درد در ناحیه معده است.

زخم معده دو حالت دارد: 1) زخمی که در داخل معده ایجاد می گردد 2) زخم دوازدهه که در داخل قسمت فوقانی روده کوچک (اثنی عشر) ایجاد می گردد.

شایع ترین علل زخم معده عفونت ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) و استفاده طولانی مدت از دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران) و ناپروکسن سدیم (Aleve) است. هرچند که استرس و غذا های تند باعث ایجاد زخم معده نمی شوند، اما با این حال، می توانند علائم را تشدید نمایند.

معده درد همراه با سوزش

احساس سیری یا نفخ

عدم تحمل غذا های چرب به وسیله معده

سوزش معده

حالت تهوع

شایع ترین علامت زخم معده، دردِ سوزشی معده است. ترشح اسید معده، زمانی که معده خالی باشد، درد را بدتر می نماید. این درد را اغلب می توان با خوردن غذا های خاصی که اسید معده را خنثی می نمایند یا با مصرف دارو های کاهش دهنده اسید تسکین داد، اما امکان عود کردن دوباره وجود دارد. این حالت ممکن است بین صرف وعده های غذایی و شب بدتر گردد.

بسیاری از افراد مبتلا به زخم معده حتی علائمی ندارند.

در موارد نادر، زخم معده علائم شدیدتری مانند استفراغ ساده یا استفراغ خونی، مشاهده خون تیره در مدفوع، اختلال در تنفس، احساس ضعف، کاهش وزن بی علت و تغییرات اشتهایی دارد.

زخم معده زمانی رخ می دهد که اسید موجود در دستگاه گوارش، سطح داخلی معده یا روده کوچک را می خورد. اسید می تواند یک زخم باز دردناک ایجاد کند که امکان خونریزی آن نیز وجود دارد.

لوله گوارشی به وسیله لایه ای موکوسی پوشیده شده که به طور طبیعی در برابر اسید، از معده محافظت می نماید. اما اگر اندازه اسید افزایش یا موکوس کاهش یابد، فرد دچار زخم خواهد شد.

باکتری: باکتری هلیکوباکتر پیلوری به طور طبیعی روی لایه موکوسی پوشاننده دیواره داخلی معده و روده کوچک زندگی می نماید. در اغلب موارد این باکتری مسئله ای به وجود نمی آورد، اما می تواند سبب التهاب داخلی معده شده و زخم ایجاد کند.

نحوه انتشار باکتری هلیکوباکتر پیلوری معین نیست. ممکن است به وسیله تماس نزدیک فرد به فرد مانند بوسیدن منتقل گردد. بعلاوه افراد می توانند باکتری را به وسیله آب و غذا نیز منتقل نمایند.

استفاده منظم از دارو های مسکن خاص: استفاده از آسپرین همچون دارو های مسکن خاص که به آنان دارو های ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) گفته می گردد، می تواند سبب آزار دیواره داخلی معده و روده کوچک گردد. این دارو ها عبارتنداز ایبوپروفن، ناپروکسن، کتوپروفن و دارو های مشابه. استامینوفن جزو این دارو ها نیست.

زخم معده در افراد مسنی که مکرراً از این دارو ها استفاده می نمایند و نیز افرادی که این دارو ها را برای آرتروز به کار می برند، شایع تر است.

سایر داروها: مصرف دارو های خاص همراه با NSAID ها مانند استروئیدها، ضدانعقادها، آسپرین با دز پایین، مهارنماینده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، آلندرونات و ریزدرونات می توانند شانس ابتلا به زخم معده را به طور قابل توجهی افزایش دهند.

سعی کنید نکاتی، چون داشتن رژیم غذایی سالم، مصرف غذا های پروبیوتیک، استفاده کمتر از شیر، کنترل استرس، عدم مصرف دخانیات، عدم مصرف الکل و خواب کافی را رعایت کنید تا از درد ناشی از زخم معده رهایی یابید.

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 2063

به "چرا زخم معده می گیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زخم معده می گیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید