کنترل کرونا در گرو سیاست دولت در قرنطینه سازی با توجه به معیشت مردم، رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم از 81 درصد به 42 رسیده است

به گزارش مجله فوتبال دوستان، معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ویروس کرونا به طور انتخابی عمل نمی کند، هشدار داد که با توجه به الگوی سوم این بیماری که درون خانوادگی است، خانواده ها از رفت و آمدهای درون خانوادگی، مسافرت و برگزاری هرگونه مراسم با توجه به اتمام ماه صفر خودداری نمایند.

کنترل کرونا در گرو سیاست دولت در قرنطینه سازی با توجه به معیشت مردم، رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم از 81 درصد به 42 رسیده است

به گزارش خبرنگاران ، دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در گفت و گو با برنامه تهران کلینیک رادیو تهران با اشاره به رکورد کشته های روز گذشته ویروس کرونا درکشور گفت: متاسفانه تعداد کشته ها نشانه تعداد بستری ها و تعداد مبتلایان است و این تعداد بستری و ابتلا به میزان تماس اجتماعی مردم با هم بستگی دارد. علاوه بر این، دو عامل دیگر سیاست دولت در قنطینه سازی با توجه به معیشت مردم و دیگری رفتار مردم در کنترل این ویروس موثر است. متاسفانه میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی از 81 درصد در روزهای اخیر به 42 درصد رسیده است. متاسفانه ما در مدتی که شیوع این ویروس مقابله می کنیم، رفتارهای دوگانه ای از سمت مردم مشاهده می کنیم. با تعطیلی مدارس، مشاغل و ادارات، برخوردهای اجتماعی مانند سفر و پاساژ گردی افزایش پیدا می نماید و رفت و آمدهای خانوادگی اوج می گیرد. باید این نکته را مدنظر داشت که کرونا ایدئولوژی ندارد و به طور انتخابی عمل نمی نماید. هر تجمعی بالاتر از دو نفر حتی به ضرورت، نرخ انتقال را افزایش می دهد.

وی در همین خصوص اضافه کرد: در حال حاضر الگوی بیماری نسبت به موج اول و دوم تغییر نموده و انتقال ویروس بیشتر درون خانوادگی است. از مردم خواهش می کنیم از برگزاری هرگونه میهمانی و یا مراسم ها به خصوص پس از اتمام ماه صفر خودداری نمایند و با پیشگیری، زنجیره انتقال این ویروس را کاهش دهند.

معاون کل وزارت بهداشت همچنین در مورد قرنطینه شهر تهران نیز تشریح کرد: ما به عنوان وزارت بهداشت در این زمینه پیشنهاداتی ارائه نموده ایم ولی واقعیت این است که معیشت مردم با این تعطیلات به خطر می افتد. از سوی دیگر، تجریه به ما نشان داده که تعطیلات فرایند حرکت و جریان اجتماعی مردم را هم افزایش می دهد.

واکسن آنفلوانزا برای همه افراد ضروری نیست

دکتر حریرچی در ادامه در مورد میزان فراوری واکسن آنفلوانزا نیز اعلام کرد: خبر خوب و مهم درخصوص واکسن آنفلوانزا این است که در نیمکره جنوبی که زمستان تمام شده، کشورهای واقع در این بخش از کره زمین مانند برزیل، استرالیا و آرژانتین با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، میزان ابتلا به آنفلوانزا را تا 95 درصد کاهش داده اند. با رعایت بهداشت دست ها، کاهش تماس اجتماعی و استفاده از ماسک که به نوعی انتقال تنفسی را کاهش می دهد، می توان به کاهش شدت شیوع این ویروس یاری کرد. نکته بعدی این است که مردم نباید نگران تزریق واکسن باشند. میزان فراوری کل واکسن آنفلوانزا در سال گذشته برای جمعیت 7میلیارد و 800 میلیونی، 250 میلیون عدد بوده است که این عدد سال جاری با توجه به شیوع کرونا، به 800 میلیون عدد رسیده است.

حریرچی اضافه کرد: تزریق واکسن برای همه افراد با توجه به میزان فراوری کل ضروری نیست. همانطور که پیش از این هم عنوان شده، اولویت گروه های پرخطر هستند. این گروه شامل کادر درمان، خانم های باردار و بیماران صعب العلاج هستند. بیماران صعب العلاج هم شامل بیماران سرطانی، بیماران پیوند کلیه و بیماران با نارسایی تنفسی هستند که تزریق واکسن برای این افراد به صورت رایگان در مراکز بهداشتی انجام می گردد.

حریرچی همچنین گفت: واکسن آنفلوانزا هنوز در داروخانه ها قابل توزیع نیست و به محض دریافت این واکسن، با ارائه کدملی برای اولویت های دوم از جمله افراد مسن و بچه ها پنج ماه تا شش سال با قیمت دولتی قابل دریافت است.

دیدار بیمار کرونایی ممنوع!

معاون کل وزارت بهداشت در سرانجام ضمن اعلام ممنوعیت دیدار بیماران کرونایی در بیمارستان ها و مراکز درمانی اظهار کرد: توصیه ما به عموم مردم کاهش تماس اجتماعی است. پس هرگونه دیدار با بیماران کرونایی هم برای همراهان، هم کادر درمان و هم بیماران کرونایی خطرناک است. از طرف دیگر حضور در بیمارستان نیز به خودی خود برای همه خطرناک است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1200

به "کنترل کرونا در گرو سیاست دولت در قرنطینه سازی با توجه به معیشت مردم، رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم از 81 درصد به 42 رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل کرونا در گرو سیاست دولت در قرنطینه سازی با توجه به معیشت مردم، رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم از 81 درصد به 42 رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید