خبرنگاران رییس جمهوری پیشین تایوان درگذشت

به گزارش مجله فوتبال دوستان، تهران- خبرنگاران- لی تنگ-هویی رییس جمهوری پیشین تایوان در سن 97 سالگی درگذشت.

خبرنگاران رییس جمهوری پیشین تایوان درگذشت

روزنامه نیویورک تایمز عصر پنجشنبه با اعلام این خبر اضافه کرد تنگ-هویی که اولین رییس جمهوری منتخبت تایوان بود، در بیمارستانی در تایپه پایتخت این کشور به دلیل شوک عفونی درگذشته است.

لی که از سال 1988 تا 2000 ریاست جمهوری تایوان را بر عهده داشت، کوشش خود را بر کسب استقلال این منطقه از سرزمین اصلی چین پایدار نموده بود و در سال 2018 کوشش ناکامی برای تغییر نام رسمی این منطقه از جمهوری چین به تایوان برای پیشبرد استقلال آن داشت.

او در زمان حکومت حزب ناسیونالیست چین مشهور به کومینتانگ و در دوره زمامداری چیانگ کای-شک و پسرش چیانگ چینگ-کو وارد سیاست تایوان شد و در سال 1971 به این حزب پیوسته و به پست وزارت کشاورزی رسید.

او پس از آن مقام هایی نظیر شهردار تایپه، فرماندار استان تایوان و در سال 1984 معاون رییس جمهوری را در کارنامه خود ثبت کرد و در سال 1985 پس از مرگ چیانگ پسر در فرایند انتخابات به ریاست جمهوری رسید.

جمهوری خلق چین، تایوان را بخشی از سرزمین اصلی می داند و اعلام نموده که تایوان نهایتا تا سال 2050 میلادی به وحدت با این کشور درخواهد آمد و اگر لازم باشد برای این کار از زور استفاده خواهد شد.

در پی یک جنگ داخلی در سال 1949 تایوان از خاک اصلی چین جدا شد، ولی پکن همچنان تایوان را به عنوان جزیره ای که بخشی از خاک چین است، می داند و تهدید نموده چنانچه این منطقه در صدد جدا شدن همیشگی خود از پکن برآید، به تایوان حمله خواهد نمود.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1077

به "خبرنگاران رییس جمهوری پیشین تایوان درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رییس جمهوری پیشین تایوان درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید